Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 09-02-2017 10:42

Radziwiłł o smogu: maseczki mało skuteczne, niewychodzenie z domu - bezpodstawne

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w wywiadzie dla Rzeczpospolitej stwierdził, że nawet najdroższe maseczki nie izolują od otoczenia na tyle, by sensowne było ich używanie podczas smogu. Nie widzi także podstaw do zalecania niewychodzenia z domu i unikania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Minister zdrowia twierdzi, że maski są mało skuteczne i trzeba je ciągle wymieniać Fot. Archiwum

Jak przyznaje Radziwiłł, ani w Warszawie, ani w Krakowie nie używa maseczki. Twierdzi, że są one mało skuteczne i trzeba by je ciągle wymieniać. Precyzuje, że „nawet te najdroższe nie izolują nas na tyle od otoczenia, żeby to było sensowne działanie”.

Szef resortu zdrowia nie widzi także podstaw do zaleceń niewychodzenia z domu i unikania aktywności fizycznej na zewnątrz. Jak tłumaczy w „Rz”, jogging, nawet na nieco zanieczyszczonym powietrzu, ma więcej plusów niż minusów.

Radziwiłł podkreśla, że smog to wskaźnik alarmowy, a „nieliczne dni w roku sygnalizują, że jest gdzieś źródło zanieczyszczeń, które w wyniku zbiegu rozmaitych okoliczności, przede wszystkim pogodowych, zaczynają zalegać w naszej bliskości i je wdychamy”.

Zwraca uwagę, że ważniejsze jest, jak wyglądają średnioroczne wartości. A te - według ministra - nie są już tak szokująco wysokie.

Radziwiłł przyznaje, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza jest niekorzystne dla zdrowia, ale „są też inne elementy ochrony zdrowia, na które trzeba uważać jeszcze bardziej”. Konstatuje, że Ministerstwo Zdrowia może przed smogiem przestrzegać, ale nie powinno straszyć.

Więcej: www.rp.pl