Radomsko: bliżej do nowoczesnej terapii po zakażeniu wirusem HCV

Autor: Dziennik Łódzki, RZ/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2018 15:29

Szpital Powiatowy w Radomsku jest drugim ośrodkiem w województwie łódzkim, w którym pacjenci z wirusowym zapaleniem wątroby typu C będą leczeni nowoczesną metodą bezinterferonową.

Dzięki refundacji terapii bez interferonu możliwe jest leczenie dające praktycznie 100% skuteczności. Fot. archiwum

Szpital Powiatowy w Radomsku wygrał konkurs NFZ. Do tej pory taką terapię w woj. łódzkim zapewniał tylko szpital im. Biegańskiego w Łodzi - podał Dziennik Łódzki. Teraz pacjenci z południowej części województwa będą mogli liczyć na nowoczesne leczenie bliżej domu, poprawi się też tam dostępność do takiego leczenia.

Jeszcze kilka lat temu w naszym kraju większość chorych leczono metodą, której skuteczność wynosiła 40% (chodzi o terapię interferonem i rybawiryną). Od 2015 r., dzięki refundacji terapii bez interferonu możliwe jest leczenie dające praktycznie 100% skuteczności. Dodatkowo czas leczenia skraca się z 48 tygodni do 12, a pewne grupy pacjentów można leczyć jeszcze szybciej.

Barbara Pepke, lider Koalicji Hepatologicznej i prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”, wspierającej działania na rzecz osób z chorobami wątroby przyznaje, że dziś pacjenci cierpiący na zakażenia wywołane wirusem HCV nie mają też problemów z dostępem do terapii, nawet tych supernowoczesnych.

- W kraju doszliśmy już do takiego etapu w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typ C, że w większości województw odbywa się ono na bieżąco, z czym problemy były jeszcze przed rokiem - mówiła Rynkowi Zdrowia w listopadzie 2017 r. Barbara Pepke.

Dodawała: - Pacjenci po wizycie w poradni wychodzą z lekami. Tak się dzieje w wielu województwach, zwłaszcza tam gdzie działa kilka ośrodków i finansowanie leczenia jest na bardzo dobrym poziomie. Wyjątek stanowi kilka województw, w których jest jeszcze zbyt mało placówek leczących pacjentów z WZW C.

Szpital Powiatowy w Radomsku jest zatem kolejną placówką na mapie nowoczesnego leczenia zakażenia wątroby wywołanego wirusem HCV, która poprawi dostępność do terapii w miejscowościach odległych od głównych ośrodków.

 

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum