Radomski Szpital Specjalistyczny będzie jednoimiennym szpitalem zakaźnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 22:00

Radomski Szpital Specjalistyczny zostanie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny - poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

O przekształcenie placówki wnioskowała jej dyrekcja i prezydent Radomia Fot. Shutterstock

O przekształcenie placówki wnioskowała jej dyrekcja i prezydent Radomia w związku ze wzrostem liczby pacjentów z koronawirusem.

"Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o przekształceniu bazy łóżkowej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w jednoimienny szpital zakaźny, z uwzględnieniem wskaźnika 10 proc. łóżek respiratorowych" - przekazała w piątkowym komunikacie rzeczniczka wojewody.

Filipowicz poinformowała, że na Mazowszu jest 10 podmiotów, które leczą pacjentów z COVID-19.

Według rzeczniczki informacje o zajętych i wolnych miejscach w tych placówkach są codziennie przekazywane szpitale do wojewody mazowieckiego. "Według stanu na 2 kwietnia na Mazowszu było ponad 1400 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, z czego ok. 25 proc. było zajętych" - stwierdziła rzeczniczka.

Odnosząc się do publikacji prasowych dotyczących trudnej sytuacji kadrowej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, gdzie u 130 pacjentów i pracowników stwierdzono obecność SARS-CoV-2, rzeczniczka poinformowała, że w związku z tym wojewoda skierował tam do pracy 3 lekarzy neurologów, 5 internistów oraz 8 pielęgniarek.

Filipowicz zaznaczyła, że decyzja wojewody w tej sprawie została wydana pod rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że lekarz zobowiązany jest stawić się do wykonywania pracy, a za niewykonanie tego obowiązku grozi grzywna.

Rzeczniczka zapewniła, że w razie niestosowania się do decyzji wojewoda skieruje do placówki kolejnych lekarzy, ale jednocześnie wobec osób niewypełniających nałożonych na nie obowiązków kierowane będą wnioski do sądu o wymierzenie kary grzywny. Wojewoda będzie też kierował wnioski do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

W komunikacie prasowym podano także, że służby wojewody są w kontakcie z dyrekcją Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego i służą wsparciem, jeśli pojawiłyby się trudności w relokacji pacjentów, którzy mają potwierdzone zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Takie problemy sygnalizowała w ostatnich dniach rzeczniczka szpitala Karolina Gajewska.

Informowała, że szpitale zakaźne w regionie nie chcą przyjmować zakażonych pacjentów z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Gajewska skarżyła się także, że jej szpital otrzymuje od wojewody mazowieckiego śladowe ilości środków ochrony osobistej.

- Jesteśmy placówką pokrzywdzoną ze względu na to, że większa pomoc trafia do szpitali zakaźnych, które są zobligowane do przyjmowania pacjentów zakażonych koronawirusem - podkreślała Gajewska.

Według niej w związku z sytuacją epidemiologiczną, w jakiej znalazł się szpital, potrzebuje on znacznie więcej środków ochrony osobistej i wsparcia finansowego na zakup tychże materiałów i sprzętu.

W odpowiedzi na te zarzuty rzeczniczka wojewody oświadczyła, że wojewoda mazowiecki przekazał Mazowieckiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w sumie 62,8 tys. zł na zakup środków ochronnych (m.in. kombinezonów ochronnych, masek, przyłbic i preparatów do dezynfekcji rąk). Wsparcie trafiło także do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego - 276,3 tys. zł, oraz do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach - 462,6 tys. zł. Obie placówki prowadzą oddziały zakaźne.

 Ilona Pecka - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum