Radom: w przyszłym roku CPR

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 września 2009 15:19

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu rozpocznie działalność w przyszłym roku.

Radom: w przyszłym roku CPR
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W całym kraju będzie 49 takich miejsc koordynujących akcje ratunkowe - po jednym w każdym byłym województwie. Będą one podlegały Państwowej Straży Pożarnej - podaje Gazeta Wyborcza.

- Dziś wiemy już na pewno, że centra będą miały mniejszy zasięg, niż pierwotnie planowano - mówi Gustaw Mikołajczyk, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. - Radomskie CPR obejmie w przybliżeniu teren byłego województwa radomskiego - dodaje.

Jego zdaniem, inni będą korzystać właśnie z doświadczeń radomskiego CPR-u.

- Staniemy się w pewnym sensie poligonem doświadczalnym. Od nas będą uczyć się pracownicy innych CPR-ów - uważa Mikołajczyk. - A my mamy to wszystko, co trzeba sprawdzić w praktyce: główne drogi, znaczne odległości i duże miasto. Oczywiście nie zakładam, że wszystko od razu będzie przebiegało idealnie.

Centrum ma spajać systemy alarmowe pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Pieniądze na uruchomienie systemu przekaże z rezerwy celowej Ministerstwo Zdrowia.

W radomskim CPR będzie pracowało kilkudziesięciu operatorów. Ich zadaniem będzie przyjęcie zgłoszenia, zanalizowanie sytuacji i wysłanie na miejsce zdarzenia właściwych ekip ratunkowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze