Radom: tu także będą wykonywane operacje przytarczyc nerek

Autor: Polskie Radio RDC/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2016 09:45

Na operacje przytarczyc nerek czeka w Mazowieckim blisko 700 chorych. W środę (23 listopada) w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym po raz pierwszy wykonano zabiegi usunięcia przerośniętych przytarczyc nerek. Do tej pory na takie operacje pacjenci z Radomia musieli jeździć do Warszawy, gdzie czekali na nie około roku.

W województwie małopolskim na operacje przytarczyc nerek czeka blisko 700 chorych. Fot. Archiwum

Jak informuje Polskie Radio RDC, radomski szpital chce wprowadzić system, w którym cyklicznie będą wykonywane tego typu zabiegi, aby potrzebujący ich pacjenci byli jak najszybciej operowani. Jednak - jak przekonuje dr Robert Rojewski, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego - potrzeba czasu, aby skrócić czas oczekiwania na operację.

Nieleczona nadczynność przytarczyc nerek może prowadzić do powikłań kostnych, a w konsekwencji do inwalidztwa. Najlepszą metodą leczenia tej choroby jest transplantacja nerek. Obecnie w Polsce na przeszczep tego organu czeka około 1800 osób. Podobne operacje wykonuje się zaledwie w kilku miastach, m.in. w Łodzi i Lublinie.

Więcej: www.rdc.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum