PAP/Rynek Zdrowia | 14-04-2020 19:01

Radom: szpital największym ogniskiem koronawirusa w regionie, zarażonych 210 osób

U kolejnych 6 osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu wykryto zakażenie SARS-CoV-2. Zarażeni są pacjenci i pracownicy szpitala. Lecznica w Radomiu, która stanowi największe ognisko koronawirusa w regionie, od wielu dni boryka się z poważnymi problemami.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu; FOT. wss.com.pl

Rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu (tzw. szpitala na Józefowie) Karolina Gajewska poinformowała we wtorek (14 kwietnia), że od piątku odnotowano kolejnych 6 przypadków zakażenia koronawirusem: 4 wśród osób z personelu medycznego oraz 2 - wśród pacjentów. W sumie od początku epidemii w szpitalu wykryto SARS-CoV-2 u 210 osób.

Jest coraz gorzej
Sytuacja w szpitalu na Józefowie jest trudna: przybywa pacjentów zakażonych koronawirusem, ubywa natomiast osób z personelu medycznego, które - w związku z pozytywnym wynikiem testu - nie mogą pracować, a czasami nawet same wymagają leczenia. W sumie zarażonych jest ponad 100 pielęgniarek i lekarzy. Z tego powodu duży odsetek pracowników szpitala przebywa albo na zwolnieniach lekarskich, albo na kwarantannach. Część osób ma opiekę nad dziećmi.

Mimo że szpital w Radomiu wielokrotnie apelował o wsparcie kadrowe, nie ma chętnych do pomocy. Z 16 lekarzy i pielęgniarek oddelegowanych do pracy w radomskim szpitalu zgłosiły się tylko 3 pielęgniarki.

Drugi poważny problem szpitala na Józefowie to pacjenci z koronawirusem, którzy powinni trafiać na oddział zakaźny. Najbliższy taki oddział jest w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Tochtermana. Tak się jednak nie dzieje.

- Problem w tym, że proces transportu pacjentów do szpitali zakaźnych i szpitali, gdzie działają oddziały zakaźne, jest mozolny i długotrwały - powiedziała Gajewska. Dodała, że we wtorek w szpitalu na Józefowie przebywało 21 pacjentów z pozytywnym wynikiem. - Od piątku do dziś przekazaliśmy raptem jednego chorego. Trudno jednoznacznie określić, dlaczego tak jest. Radomski Szpital Specjalistyczny zgłasza brak miejsc, szpital w Kozienicach również - powiedziała rzeczniczka szpitala na Józefowie.

Dramatyczne wpisy internautów
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny to największe w tej części Mazowsza ognisko koronawirusa. W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się dramatyczne apele pracowników o szpitala o pomoc. Położenie, w jakim znalazła się placówka, zostało porównana do sytuacji w Syrii i Kosowie. "Nie mam już siły płakać. To jest drugie Kosowo, któremu przygląda się świat. Błagam o pomoc, nie dla siebie, tylko dla tych, o których zapomniał kraj. Polsko! Gdzie jesteś?" - apelowano w jednym z wpisów.

We wtorkowym komunikacie prasowym rzeczniczka szpitala w Radomiu napisała, że "jego pracownicy, którzy od początku epidemii ofiarnie walczą o zdrowie swoich pacjentów, stanowczo nie godzą się na porównywanie sytuacji, w jakiej znalazł się szpital do radomskiej Syrii czy drugiego Kosowa".

Gajewska odniosła się też do doniesień dotyczących zgonów w szpitalu w Radomiu. - Nieprawdą jest, że średnia umieralność to dwa zgony na dobę. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu od początku walki z epidemią odnotował w sumie 12 zgonów - to dane od 29 marca do 10 kwietnia - podkreśliła rzeczniczka.

Szpital dementuje i wyjaśnia
Rzeczniczka dementowała też doniesienia, iż pracownikom ograniczane są środki ochrony osobistej. - Szpital zabezpiecza personel medyczny w niezbędne środki ochrony osobistej - zapewniła Gajewska. Dodała, że lecznica otrzymała od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego tysiąc masek z filtrem FFP3 i 4 tysiące masek z filtrem FFP2 oraz 500 kombinezonów.

- Otrzymaliśmy również obiecaną dostawę z Ministerstwa Zdrowia, zatem nasz magazyn został zasilony m.in. przez 10 tys. maseczek, 500 masek z filtrem, 500 kombinezonów, 500 gogli, 10 tys. rękawiczek, 100 litrów płynów do dezynfekcji powierzchni oraz 500 litrów płynów do dezynfekcji rąk - przekazała Gajewska. Dodała, że lecznica otrzymuje też pomoc od osób prywatnych, firm, stowarzyszeń.

W sumie od początku epidemii w Mazowieckiem Specjalistycznym w Radomiu wykryto koronawirusa u 210 osób. Zakażenia ujawniono u personelu oraz chorych z oddziałów: chorób wewnętrznych, neurologicznego, rehabilitacji, onkologicznego i chirurgicznego. Szpital czeka na wyniki badań pobranych w ostatnich dniach od kolejnych 32 osób.

Ilona Pecka (PAP)