Radom: pierwsza w regionie operacja metodą RIRS

Autor: echodnia.eu/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2016 11:36

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przeprowadzono pierwsze w regionie unikalne operacje kruszenia kamieni moczowych małoinwazyjną metodą wewnątrznerkową - RIRS.

Zabieg kruszenia kamieni nerkowych metodą RIRS. Fot. mat. prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

RIRS polega na dotarciu do układu kielichowo-miedniczkowego nerki przez naturalne otwory ciała. Lekarz nie nacina powłok, lecz drogą wstępującą przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód przy pomocy giętkiego ureterorenoskopu dostaje się do nerki gdzie uwidacznia złogi i kruszy je przy pomocy lasera holmowego.

Nowa metoda różni się od stosowanej powszechnie ESWL (kruszenie z zewnątrz ultradźwiękami) czy PCNL (wytworzenie kanału do nerki poprzez nakłucie), tym że lekarz podczas operacji może dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce i pod kontrolą wzroku przeprowadzić skuteczne, doszczętne kruszenie kamieni.

Operacje przeprowadzili urolodzy Marek Zawadzki i Przemysław Zugaj ze szpitala EMC Centrum Leczenia Kamicy w Piasecznie. Posiadają największe w Polsce doświadczenie w tego typu operacjach, są konsultantami Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu w dziedzinie urologii.

Więcej: www.echodnia.eu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum