Radom: pani minister przekazała karetki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2010 16:40

Siedem nowych karetek zostało uroczyście przekazanych w sobotę 16 stycznia Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Dzięki blisko 2,5 mln złotych dofinansowania z programu unijnego Infrastruktura i Środowisko Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego kupiła siedem specjalistycznych ambulansów. Całkowity koszt inwestycji to niecałe 3 miliony złotych.

W uroczystości udział wzięła minister zdrowia Ewa Kopacz. Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że jej ministerstwo wykorzystało wszystkie środki przeznaczone na ub. rok w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko". Jak dodała, program ten realizowany jest w trzech obszarach. Pierwszy dotyczy zakupu ze środków europejskich 600 ambulansów - 200 już trafiło do placówek pogotowia ratunkowego w całej Polsce.

– Drugi obszar dotyczy tworzenia lądowisk dla helikopterów, a trzeci – bardzo ważnego ogniwa w systemie ratownictwa medycznego – doposażenia szpitalnych oddziałów ratunkowych – wyjaśniła Kopacz.

Dodała, że na zakup karetek i budowę lądowisk przeznaczonych jest 239 mln euro, a ponad 170 mln euro zostało jeszcze do wykorzystania na doposażenia SOR-ów. Kopacz zachęcała samorządy, by tak jak Radom, przystępowały do konkursów i pozyskiwały w ten sposób pieniądze unijne na inwestycje w służbie zdrowia.

Do tej pory radomskie pogotowie korzystało z taboru zewnętrznego. W 2008 roku RSPR otrzymała od miasta trzy nowe karetki specjalistyczne. W 2009 roku miasto przekazało pogotowiu dotację, dzięki której zakupiono kolejne cztery karetki, w tym specjalistyczny ambulans neonatologiczny z inkubatorem do przewozu noworodków i niemowląt. Nowe karetki w znaczący sposób zwiększają możliwość działalności w oparciu o własny tabor.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum