Radom: na razie szpitale nie będą dyżurować naprzemiennie

Autor: echodnia.eu, PW/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2019 08:58

Dyrekcje Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu zwróciły się do wojewody, by mogły tzw. ostre dyżury prowadzić od 1 maja naprzemienne. Wojewoda nie wyraził na to zgody, ponieważ w centrali NFZ do końca maja trwać mają prace nad zasadami ustalania harmonogramów. Do tego czasu nic się nie zmieni.

Radom: na razie szpitale nie będą dyżurować naprzemiennie
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym, każdy szpital ma przyjmować pacjentów w trybie ostrego dyżuru. W Radomiu jest jednak duży kłopot z ich obsadą kadrową. Pod koniec marca dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego poinformował, że nie zapewni pełnej obsady lekarskiej na ostrym dyżurze. Pacjentów z całego regionu przejmował szpital na Józefowie.

Po zawirowaniach z SOR-ami w Radomiu na sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej (2 kwietnia) z udziałem przedstawicieli wojewody, NFZ, szpitali i władz miasta uzgodniono, że dyrektorzy wystąpią do wojewody mazowieckiego o wprowadzenie harmonogramu naprzemiennych ostrych dyżurów, aby poprawić sytuację w szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie koczują tłumy pacjentów, których przyjmują nieliczni, przepracowani lekarze. Jak zapewnił Jarosław Chmielewski, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego nie nastąpi to jednak od 1 maja.

Więcej: Przepraszamy, ratujemy życie. Lekarze SOR ruszają z kampanią do pacjentów

Jak tłumaczył dr Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach w czasie konferencji prasowej z okazji akcji "SOR(RY) -  Tu ratuje się życie" na oddziałach ratunkowych brakuje lekarzy, pielęgniarek. Albo nie chcą podejmować dyżurów, albo dyrektorom brakuje pieniędzy na zwiększenie zatrudnienia.

Zdaniem prof. Krystyna Sosady, kierownika Katedry i Zakładu Medycyny Ratunkowej Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, sytuacja na SOR-ach w kraju staje się krytyczna. Jego zdaniem, jeśli dalej będzie tak, że szpitalny oddział ratunkowy ma zastąpić ochronę zdrowia w kraju, to trudno liczyć na poprawę sytuacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum