Radom: lawinowy wzrost liczby zakażonych koronawirusem w szpitalu, to już 115 osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2020 16:05

Do 115 osób wzrosła liczba zakażonych koronawirusem osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu; zarażeni są zarówno pacjenci, jak i pracownicy lecznicy - poinformowała w środę (1 kwietnia) rzeczniczka szpitala Karolina Gajewska.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu; FOT. wss.com.pl

"Do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego wpłynęły kolejne wyniki testów - niestety wśród nich jest spora grup osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem" - podała rzeczniczka szpitala w komunikacie prasowym. Poinformowała, że od początku trwania epidemii liczba zakażonych wynosi 115 osób.

Najtrudniejsza sytuacja jest na oddziałach: wewnętrznym II, neurologii, rehabilitacji. - Tam nie przyjmowani są już nowi pacjenci. Pozostałe oddziały funkcjonują, ale mamy zdziesiątkowaną kadrę lekarską i pielęgniarską - podkreśliła Gajewska. Obecnie na zwolnieniach lekarskich i kwarantannach przebywa ok. 500 osób.

- O bieżącej sytuacji szpitala poinformowaliśmy już wojewodę mazowieckiego, prosząc w trybie pilnym o wsparcie kadrowe i rzeczowe. Wysłaliśmy również stosowne pisma do sanepidu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego - zaznaczyła Gajewska.

Według rzeczniczki, część pacjentów z dodatnimi wynikami testów jest już przenoszona do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz do szpitala w Kozienicach.  - Szpital MSWiA w Warszawie już nie przyjmuje pacjentów. Mamy bardzo duży problem z przekazywaniem pacjentów do odpowiednich miejsc - przyznała Gajewska. Dodała, że w przypadku pozostałych pacjentów zarząd szpitala podjął decyzję o wypisywaniu ich do domów, oczywiście jeśli ich stan zdrowia nie wymaga dalszego leczenia w warunkach szpitalnych. W planach jest również łączenie oddziałów.

Gajewska podkreśliła, że szpital nadal potrzebuje środków ochrony osobistej, w szczególności masek z filtrem FFP3 i FFP4, masek ochronnych, kombinezonów, fartuchów.

Szpital zaapelował też o wsparcie w opiece nad chorymi.  - Potrzebujemy wolontariuszy, którzy pomogą naszemu personelowi w opiece nad pacjentami, choćby w karmieniu pacjentów czy dostarczaniu im paczek przygotowanych przez rodziny - powiedziała Gajewska. Zapewniła, że szpital zaopatrzy wolontariuszy w środki ochrony osobistej.

O pierwszym przypadku koronawirusa szpital poinformował 18 marca. Zachorował lekarz, który - według zapewnień szpitala - nie miał kontaktu z pacjentami, ale kontaktował się z innymi medykami i pracownikami administracji. Poinformowano także, że chory lekarz przebywa w szpitalu w Warszawie.

W związku z zaistniała sytuacją - decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu - w szpitalu na radomskim Józefowie wstrzymane zostały do odwołania wszystkie przyjęcia pacjentów na oddział wewnętrzny I, zarówno planowe, jak i nagłe przypadki. W razie nagłych zachorowań i sytuacji zagrożenia życia pacjenci byli przyjmowani na oddział wewnętrzny II.

Ilona Pecka (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum