Radom: krew można oddać podczas Air Show, ale nie tylko

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2009 17:45

Co roku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu od maja do końca wakacji ma problem z malejącą liczbą krwiodawców.

Radom: krew można oddać podczas Air Show, ale nie tylko
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wymagany poziom zapasów to 200 jednostek, bywa jednak że jest poniżej 100. Sytuacja w Radomiu nie jest wyjątkowa, podobne problemy mają inne centra krwiodawstwa. Dlatego w nagłych sytuacjach trudno liczyć na pożyczenie krwi z innych miast.

29 i 30 sierpnia na lotnisku na Sadkowie stanie specjalny ambulans, w którym krew będą mogli oddać widzowie Air Show. Niemal codziennie ambulans jest zaparkowany w Radomiu lub jednym z miast powiatowych. W najbliższy piątek stanie przy sklepie Tesco na osiedlu Ustronie, a 26 sierpnia obok budynku Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. 11 Listopada 37/59. W sierpniu odwiedzi jeszcze Lipsko, Kozienice i Garbatkę. Szczegółowy plan wyjazdów ambulansu można znaleźć na stronie internetowej www.rckik.radom.pl.

Krwiodawcą może zostać każdy, kto ma od 18 do 65 lat, wagę powyżej 50 kg, nie chorował na żółtaczkę, nie miał w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią oraz do pół roku po porodzie.

Krwiodawca powinien mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekkie śniadanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum