Radom: brakuje łóżek na szpitalnych oddziałach wewnętrznych

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2015 09:17

Radomski Szpital Specjalistyczny musi się przygotować do przyjmowania większej liczby pacjentów na swoje oddziały internistyczne w związku z możliwością ograniczenia działalności w tym zakresie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie.

Radom: brakuje łóżek na szpitalnych oddziałach wewnętrznych

Oddział chorób wewnętrznych w radomskiej placówce dysponuje 46 łóżkami. Jego obłożenie jest pełne, a niejednokrotnie, przy uwzględnieniu dostawek, sięga 130 proc. Średni czas pobytu chorych na oddziale wewnętrznym wynosi osiem dni - podaje Gazeta Wyborcza.

Jak informuje Anna Białkowska, wiceprezydent Radomia, mimo takiego obłożenia łóżek oddziału wewnętrznego RSS nie oznacza, że pacjenci potrzebujący hospitalizacji zostaną bez pomocy

- Gdyby zabrakło miejsc w RSS pacjent kwalifikujący się do hospitalizacji zostanie przewieziony do innego oddziału o tym profilu na terenie Radomia lub innych ośrodków zlokalizowanych poza miastem, po uprzednim uzgodnieniu miejsca - przekonuje Białkowska.

Przyczyn zbyt małej ilości łóżek na oddziałach internistycznych jest kilka. Przede wszystkim względy ekonomiczne. Prof. Jacek Imiela, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych, od lat występuje o poprawę finansowania oddziałów wewnętrznych oraz o zakaz likwidacji łóżek internistycznych lub zmniejszania ich liczby albo zamiany na łóżka specjalistyczne.

Czytaj także: Specjaliści o internie: uprzedzaliśmy o zagrożeniu - dzisiaj mamy zapaść

- Oddziały chorób wewnętrznych są nierentowne, dlatego szpitale chętnie tworzą w ich miejsce oddziały specjalistyczne, pozostawiając łóżka internistyczne w niewielkim tylko zakresie - wskazuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Imiela.

Dodaje: - Dobrze, że powstają oddziały specjalistyczne, ale nie może się to dziać kosztem interny. Natomiast w nowo powstających szpitalach prywatnych w ogóle nie ma oddziałów wewnętrznych, bo nie jest to działalność opłacalna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum