Radom: bliźniak genetyczny nieustannie poszukiwany

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2014 08:33

Co piąty pacjent z białaczką w Polsce pozostaje bez bliźniaka genetycznego. Radomianka - Justyna czeka na dawcę od czerwca. Ona i wielu innych.

Radom: bliźniak genetyczny nieustannie poszukiwany

Fundacja DKMS Polska prowadząca największą bazę dawców szpiku w kraju zaangażowała się w pomoc mieszkance Radomia. W najbliższy weekend (8-9 listopada) w Galerii Słonecznej w Radomiu będzie organizować akcję, której głównym celem jest rejestracja potencjalnych dawców.

Każdy, kto chce się zarejestrować, ma pobieraną krew lub wymaz z policzka. Następnie przeprowadzane są dokładnie badania pobranego materiału; kiedy wszystko jest w porządku, dana osoba trafia na listę.

Gdyby okazało się, że może pomóc genetycznemu bliźniakowi, wtedy ponownie przeprowadzane są badania. W przypadku pozytywnych wyników pobiera się szpik z kości biodrowej lub komórki macierzyste z krwi obwodowej.

Akcje jak ta w najbliższy weekend organizowane są z myślą o wszystkich chorych na białaczkę, którzy czekają na bliźniaka genetycznego. Od poniedziałku do piątku natomiast rejestrację potencjalnych dawców szpiku prowadzi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Więcej: gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum