Radom: 500 osób znajdzie pracę w Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2013 17:31

Blisko 500 osób może do końca 2015 r. znaleźć zatrudnienie w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, które po rozbudowie ma być największą tego typu placówką w kraju - zapowiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Radom: 500 osób znajdzie pracę w Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Według Kopacz to ważna wiadomość dla mieszkańców tego miasta, w którym od lat utrzymuje się wysokie bezrobocie; w samym Radomiu stopa bezrobocia wynosi blisko 24 proc., a w powiecie radomskim ponad 31 proc. Kopacz podkreśliła, że dla niej - jako lekarza i byłego ministra zdrowia - rozbudowa Centrum Powiadamiania Ratunkowego to bardzo cenna inicjatywa.

- Szybkie powiadomienie o zdarzeniu to jest zwiększenie szansy przeżycia tego, który uległ wypadkowi lub nagle zachorował - zaznaczyła Ewa Kopacz.

Jak poinformował uczestniczący w konferencji wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, do końca tego roku CPR w Radomiu ma być rozbudowany. Na ten cel minister administracji i cyfryzacji przeznaczył 3,5 mln zł. W przyszłym roku dobudowana część ma być wyposażana. Całe przedsięwzięcie ma być gotowe do końca 2015 roku.

Pieniądze na rozbudowę pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Jak zaznaczył Kozłowski, MAC podjęło decyzję w tej sprawie m.in. ze względu na możliwość szybkiej rozbudowy już istniejącej infrastruktury radomskiego CPR.

Według wojewody mazowieckiego do końca 2013 r. w CPR w Radomiu ma być zatrudnionych 60 operatorów numerów alarmowych (obecnie 32), a rozbudowa - jak zaznaczył - pozwoli na stworzenie 100 stanowisk operatorskich. W miarę przejmowania pozostałych numerów alarmowych (m.in. 997, 998, 999) liczba osób zatrudnionych może wzrosnąć nawet do 400-500.

CPR w Radomiu będzie obsługiwało zgłoszenia alarmowe z obszaru województwa mazowieckiego (oprócz Warszawy, która ma osobne CPR). Centrum w Radomiu będzie mieć też możliwość obsługi zgłoszeń z terenu całego kraju, a także przejmować zgłoszenia od innych CPR, w razie awarii któregoś z nich.

Według rzecznika MAC w związku z potencjałem, jakim dysponuje CPR w Radomiu, rozważane jest zlokalizowanie tam w przyszłości centrum technicznego Systemu Powiadamiania Ratunkowego (SPR), czyli struktury, która będzie odpowiadała za niezawodne działanie narzędzi informatycznych SPR na terenie kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum