Radom: 189 zakażonych pacjentów i pracowników szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 17:44

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu do 189 wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem. Pozytywne wyniki testów stwierdzono w sumie u 106 pracowników i u 83 pacjentów.

Fot. Shutterstock

"Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu odnotował dziś kolejne osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem - to 2 pacjentów oraz 3 osoby z personelu. To osoby z oddziałów, gdzie już stwierdzono ognisko epidemiologiczne" - poinformowała w środę (8 kwietnia) w komunikacie prasowym rzeczniczka szpitala Karolina Gajewska.

Zakażenia koronawirusem ujawniono w ciągu ostatnich tygodni u personelu oraz chorych z oddziałów: chorób wewnętrznych, neurologicznego, rehabilitacji, onkologicznego i chirurgicznego.

Aby odizolować zarażone osoby od tych z wynikiem ujemnym, część pacjentów z koronawirusem, wymagających dalszej hospitalizacji, jest przewożona do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana. Placówka ta, zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, została w ostatnich dniach przekształcana w szpital jednoimienny o profilu zakaźnym.

- Transport pacjentów między naszą placówką a Radomskim Szpitalem Specjalistycznym już się rozpoczął. My odwozimy pacjentów "dodatnich", a otrzymujemy pacjentów "ujemnych", jednak działania są bardzo powolne - przekazała Gajewska.

Rzeczniczka podkreśliła, że szpital nadal ma poważne problemy kadrowe. Około 600 z 1400 pracowników szpitala nie ma w pracy. Przebywają oni na zwolnieniach lekarskich i na kwarantannie lub opiekują się małoletnimi dziećmi.

W związku z trudną sytuacja kadrową wojewoda mazowiecki informował w piątek, że skierował do szpitala w Radomiu 3 lekarzy neurologów, 5 internistów i 8 pielęgniarek. - Na ten moment, oprócz trzech pielęgniarek, nie dotarł nikt więcej z szesnastu osób przekierowanych decyzją wojewody mazowieckiego do pracy w naszym szpitalu - poinformowała Gajewska.

Decyzja wojewody w tej sprawie została wydana pod rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że lekarz zobowiązany jest stawić się do wykonywania pracy, a za niewykonanie tego obowiązku grozi grzywna.

Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz zapewniła, że w razie niestosowania się do decyzji, wojewoda skieruje do placówki kolejnych lekarzy, ale jednocześnie wobec osób niewypełniających nałożonych na nich obowiązków kierowane będą wnioski do sądu o wymierzenie kary grzywny. Wojewoda będzie też kierował wnioski do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum