Rada Europy pyta: po co Unii było aż tyle szczepionek?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2010 20:59

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zbada, czy koncerny farmaceutyczne nie wymuszały na rządach zakupu szczepionek przeciwko grypie A/H1N1.

W Strasburgu w Radzie Europy odbędzie się 26 stycznia spotkanie z przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zamierza zbadać rolę, jaką koncerny farmaceutyczne odegrały w prowadzonej kampanii szczepień na nowy typ grypy A/H1N1.

Komisja spraw socjalnych i zdrowia Zgromadzenia Parlamentarnego chce podczas spotkania ustalić, na jakiej podstawie naukowcy z WHO uznali, iż mamy do czynienia z pandemią, oraz czy na podejmowane decyzje miały wpływ naciski koncernów.

Zdaniem Wolfganga Wodraga, niemieckiego deputowanego, z zawodu lekarza epidemiologa, mamy do czynienia z fałszywą pandemią i marnowaniem środków przeznaczonych na służbę zdrowia.

Za dwa tygodnie Zgromadzenie Parlamentarne zdecyduje, czy problemy dotyczące grypy będą także tematem specjalnej pilnej debaty plenarnej sesji Zgromadzenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum