Racibórz: za trzy miesiące nie będzie kolejki do TK

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2009 12:38

Szpital Rejonowy w Raciborzu ma nowy, nowoczesny tomograf. Sprzęt kosztował prawie 2,5 mln zł. Niestety na badanie nim trzeba oczekiwać kilka miesięcy. Szpital już podjął działania, by zlikwidować kolejkę.

Nowy tomograf działa już od ponad miesiąca. Jednak jak przyznaje Ryszard Rudnik, dyrektor Szpitala Rejonowego im. Rostka w Raciborzu, kolejki są, bo gdy wymieniano tomograf na nowy, szkolono pracowników do obsługi nowoczesnego sprzętu. Wówczas trzeba było wstrzymać na trzy miesiące badania.

Przerwa w działalności pracowni TK, trwała od stycznia do marca. Dodatkowo lekarzom przybyło pracy po otwarciu oddziału neurologicznego, gdzie wykorzystuje się bardzo często tomograf aby postawić diagnozę.

– To spowodowało, że o jedną trzecią zwiększyła się ilość badań tomograficznych wykonywanych na nasze potzreby – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Rudnik. – Problem pojawił się z tymi badaniami, które robiliśmy dla pacjentów z zewnątrz. Podjęliśmy jednak już odpowiednie decyzje organizacyjne, które już realizujemy. Dziennie wykonujemy o 15 więcej badań i sądzę, że w trakcie 2-3 miesięcy uda nam się zlikwidować kolejkę do tomografu.

Dyrektor Rudnik przyznaje, że rzeczywiście brakuje specjalistów. W tej chwili zatrudnionych jest w szpitalu pięciu specjalistów, czterech radiologów i jeden w trakcie specjalizacji. Ograniczenie pracy radiologa do 5 godzin stanowi pewien problem organizacyjny. Ale szpital, jak twierdzi dyrektor, już się z nim uporał. Pomocą w problemie opisu zdjęć mogłoby być także zlecenie tego firmie zewnętrznej.

– Myślimy o tym, ale najpierw musimy rozwiązać problem szybszego łącza internetowego. Staramy się  to w tej chwili załatwić, i rozmawiamy na temat takiego rozwiązania problemu poprzez firmę zewnętrzną - mówi Rudnik. - Chodzi o to aby jak najlepiej wykorzystać zakupiony sprzęt. W naszym kontrakcie mamy do wykonania do końca roku  prawie 75 tysięcy punktów . Nie jest to więc mało. Z pewnością ten kontrakt uda nam się zrealizować.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum