Rabka: spór o miejsce stacjonowania karetki pogotowia

Autor: Tygodnik Podhalański/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2012 21:24

W Rabce miejscem wyczekiwania karetki pogotowia ratunkowego będzie dziedziniec budynku poczty, a nie jak dotąd podstacja przy Szpitalu Powiatowym w tym mieście. Radni miejscy twierdzą, że to zła lokalizacja i chcą jej zmiany.

Ratownictwo medyczne w Rabce zapewnia zespół z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego (PSS) w Nowym Targu. Szpital nie przedłużył umowy dzierżawy dotychczasowych pomieszczeń, bo - jak twierdzi dyrekcja PSS - warunki w rabczańskim szpitalu nie pozwalają na stacjonowanie tam zespołu ratownictwa medycznego.

Nową lokalizację oprotestowały władze Rabki, sugerując, że ambulanse pędzące na sygnale spacerową ul. Orkana mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Rada miasta podjęła rezolucję w tej sprawie, wskazując, że skoro już nie w szpitalu, to karetka powinna stacjonować w siedzibie rabczańskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej - pisze Tygodnik Podhalański.

Nowotarski starosta, Krzysztof Faber, nadzorujący działalność PSS, broni decyzji dyrektora placówki. Ujawnia przy tym, że kolejną przesłanką, która przesądziła o poszukiwaniu nowego miejsca stacjonowania "erki", były względy ekonomiczne. Roczna dzierżawa pomieszczeń szpitala miejskiego kosztowała PSS 46 tys. zł. Czynsz za dzierżawę podobnych pomieszczeń innej podtsacji - w Rabie Wyżnej, to 1,3 tys. zł rocznie.

Jak podaje Tygodnik Podhalański, starosta zgadza się, że budynek jednostki straży pożarnej byłby najbardziej odpowiednią bazą stacjonowania karetki. Zwraca jednak uwagę na ogromne koszty koniecznej adaptacji pomieszczeń. Wstępne kosztorysy opiewają na 400 tys. zł. Powiat nie wyłoży takiej kwoty, bo jej nie posiada. Twierdzi natomiast, że jeśli władze Rabki zgodzą się sfinansować prace adaptacyjne - karetka będzie stacjonować przy straży pożarnej. 

Więcej: http://www.tygodnikpodhalanski.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum