RZS dotyka w Polsce 400 tysięcy osób

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 października 2009 09:11

Prawie 400 tysięcy osób w Polsce cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów. Co roku odnotowuje się od 8 do 16 tysięcy nowych przypadków. Najczęściej są to osoby w kwiecie wieku między 30-tym a 50-tym rokiem życia. W wielu przypadkach choroba prowadzi do inwalidztwa, a niekiedy nawet śmierci chorego.

Badania chorych na RZS oraz ich bliskich, jakie zostały przeprowadzone przez Pracownię Badań Społecznych (PBS DGA Sopot) w okresie od mają do sierpnia 2009 r. i które objęły 377 osób wykazały, że wśród swoich największych problemów 83 proc. chorych wymieniało ograniczenie sprawności, a 80 proc. – ból.

Jak przypomina w rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Witold Tłustochowicz, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii, RZS dotyka przeważnie osób młodych, które skończyły 30 lat, założyły rodzinę, zaczęły pracę zawodową i wydaje im się, że mają świat w swoich dłoniach.  Choroba zaczyna się z niewiadomych przyczyn. Zalicza się ją do schorzeń autoagresywnych, które polegają na tym, że układ odporności walczy z tkankami organizmu. W przypadku RZS są to nie tylko stawy - choroba niszczy też układ krążenia, płuca, nerki.

Leczenie może dać najlepsze efekty - tj. opóźnić rozwój choroby i zapobiec inwalidztwu - gdy będzie podjęte wcześnie. W tym celu chory powinien trafić do reumatologa w ciągu pierwszych trzech miesięcy od wystąpienia objawów. Jak ocenił prof. Tłustochowicz, w Polsce czas ten jest jednak dłuższy, m.in. z powodu zbyt małej wiedzy lekarzy pierwszego kontaktu na temat reumatologii oraz niedostatecznej liczby lekarzy reumatologów w kraju.

Za jeden z problemów ograniczających dostępność polskich chorych z RZS do terapii specjalista uznał brak jednego z najlepszych klasycznych leków na RZS - leflunomidu - na liście refundacyjnej. Obecnie jest on dostępny w ramach programu terapeutycznego, tak jak 10 razy droższe terapie biologiczne.

– To stanowi zdecydowanie ograniczenie dostępu, bo chory musi raz w miesiącu przyjechać do ośrodka realizującego program, często oddalonego od miejsca zamieszkania, a lekarz musi poświęcić dodatkowy czas na to, żeby ten lek wydać – podkreślił profesor.

Jak oceniła chora na RZS Brygida Widera, prezes Opolskiego Stowarzyszenia Chorych na Reumatyzm „Milenium”, polscy pacjenci z chorobami reumatycznymi mają bardzo ograniczony dostęp do kompleksowej rehabilitacji, jak również do innych - poza reumatologiem - specjalistów, których w wraz z rozwojem choroby potrzebują coraz bardziej.

Widera zwraca też uwagę na problem wykluczenia zawodowego i społecznego chorych z RZS.

– W Polsce mamy do czynienia z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, nie przez to, że łamie się ich prawa, ale przez to, że uniemożliwia się im korzystanie z tych praw – zaznaczyła. Jej zdaniem, aby sytuacja mogła ulec zmianie, potrzebne są korzystne, zrozumiałe i łatwe w zastosowaniu przepisy dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum