RPP wystąpił w sprawie pacjentów oddziałów psychiatrycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2019 16:10

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podziękował kierownikom szpitali psychiatrycznych i szpitali wielospecjalistycznych z oddziałami psychiatrycznymi za ich pracę i zapewnił o swoim pełnym wsparciu w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa pacjentów.

RPP wystąpił w sprawie pacjentów oddziałów psychiatrycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 25. rocznicę uchwalenia ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, 19 sierpnia, rzecznik praw pacjenta wystąpił o podjęcie wzmożonych działań mających zapewnić bezpieczeństwo pacjentom przebywającym na ich oddziałach.

"Bezpieczny szpital to bezpieczny personel, bezpieczny personel to bezpieczny pacjent, bezpieczny pacjent to pacjent, którego prawa są respektowane" - podkreślił w komunikacie opublikowanym na jego stronie internetowej.

Poprosił kierowników i pracowników szpitali psychiatrycznych m.in. o przegląd procedur wewnątrzszpitalnych, ocenę stopnia ich realizacji, sprawdzenie stanu infrastruktury oddziałów i zabezpieczeń mechanicznych uniemożliwiających wyrządzenie sobie krzywdy przez pacjentów. Jednocześnie podziękował im za zaangażowanie w pracę.

"Z uznaniem przyjmuję państwa działania ukierunkowane na podnoszenie jakości udzielanych świadczeń i poprawę warunków lokalowych, w których pacjenci przebywają" - napisał rzecznik. "Praca w szpitalu psychiatrycznym wymaga od państwa nie tylko szerokiej wiedzy, ale także zaangażowania, cierpliwości i odpowiedniego podejścia do pacjenta" - dodał.

Zapewnił ponadto kierowników o pełnym wsparciu w zakresie wypracowywania rozwiązań systemowych mających na celu podnoszenie bezpieczeństwa pacjentów.

"Jako rzecznik praw pacjenta jestem bowiem zdeterminowany, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom szpitali psychiatrycznych i będę ku temu dążyć z wykorzystaniem wszelkich narzędzi, którymi dysponuję na podstawie przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta" - wskazał Chmielowiec.

Uznał, że wspólne działania ukierunkowane na tworzenie bezpiecznych warunków hospitalizacji przyniosą pożądane efekty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum