RPP prosi lekarzy o podjęcie pracy w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii

Autor: JW, RPP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2019 16:12

"Bardzo dobrą informacją dla pacjentów jest wznowienie działalności oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Szpitalu Psychiatryczno-Neurorehabilitacyjnym w Józefowie. Bartłomiej Chmielowiec jednocześnie prosi lekarzy psychiatrów o rozważenie możliwości podjęcia pracy na rzecz najmłodszych pacjentów" - czytamy na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

RPP prosi lekarzy o podjęcie pracy w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec Fot. Archiwum

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu k. Warszawy prowadzi m.in. oddział psychiatryczny dla dzieci w Józefowie. To tam mieliby pracować lekarze, do których zwraca się RPP.

Jak podaje Rzecznik, więcej informacji można uzyskać w sekretariacie zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii pod numerem telefonu 22 468 24 00.

RPP przypomina ponadto, że w grudniu 2018 r. wystąpił do ministra zdrowia o przyspieszenie działań systemowych oraz doraźnych, które pozwoliłyby poprawić trudną sytuację w dziecięcej i młodzieżowej psychiatrycznej opiece zdrowotnej.

W odpowiedzi resort przypomniał, że zarządzeniem z dnia 20 lutego 2018 r. powołał Zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w skład którego weszli najlepsi eksperci zajmujący się tą tematyką.

"Zadaniem zespołu jest przygotowanie koncepcji nowego modelu opieki psychiatrycznej, który powinien opierać się o nowe zdefiniowanie ról poradni psychologiczno-pedagogicznych w systemie oświaty oraz stopniową zmianę systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego" - czytamy w piśmie MZ.

Zdaniem resortu zdrowia model taki stanowiłoby przeciwieństwo obecnych rozwiązań, w których często przyjęcie na oddział psychiatryczny (np. po podjętej próbie samobójczej) jest pierwszym kontaktem nieletniego z jakąkolwiek formą opieki.

MZ podkreśla ponadto, że złożyło propozycję projektu kształcenia specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży (psychologów klinicznych, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych), który będzie mógł zostać sfinansowany ze środków unijnych.

Resort przypomina też, że trwają prace nad projektem zmiany rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 6 listopada 2016 r. ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Ich zakończenie - zgodnie z informacją MZ  - planowane jest na I kwartał 2019 r., a zmiany dotyczą m.in. zwiększenia dostępności do świadczeń realizowanych przez lekarzy psychiatrów dziecięcych.

RPP liczy, że działania te zapewnią najmłodszym pacjentom oraz ich bliskim poczucie bezpieczeństwa w systemie opieki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum