RPP: ochrona osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2019 17:10

Ochrona osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa - powiedział na wtorkowej (26 marca) konferencji rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

RPP: ochrona osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Fot. PTWP

I Ogólnopolska Konferencja Rzecznika Praw Pacjenta "Rzecznik Praw Pacjenta - rzecznikiem polskiej psychiatrii" miała na celu podjęcie publicznej debaty o ochronie praw osób doświadczających kryzysów psychicznych i omówienie najistotniejszych i najbardziej aktualnych problemów, które pojawiają się w dziedzinie zdrowia psychicznego.

- Zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa - powiedział Chmielowiec.

Podkreślił, że konferencję zorganizowano w szczególnym czasie, bo w 2019 r. przypada 25-lecie uchwalenia ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (19 sierpnia 1994 r.). Ustawa uregulowała m.in. zasady prowadzenia leczenia, terapii i rehabilitacji pacjentów placówek psychiatrycznych oraz kontroli sądu opiekuńczego nad procedurą przyjęcia do szpitala bez wyrażonej zgody.

- Dziś stawiamy sobie inne pytania: jak ma wyglądać polska psychiatria, jak zabezpieczyć ochronę praw osób w kryzysie psychicznym, jak skutecznie wspomagać dzieci i młodzież - mówił rzecznik.

Chmielowiec podkreślił, że chce być "rzecznikiem pacjentów szukających pomocy w centrach zdrowia psychicznego, w dziennym czy całodobowym oddziale psychiatrycznym, chcę być również rzecznikiem najmłodszych pacjentów".

Przypomniał jak ostatnio z sukcesem w ich imieniu interweniował o niezamykanie jednej z przyszpitalnych szkół w Polsce. Rzecznik podejmuje również działania edukacyjne. Jedno z nich związane jest z pilotażem centrów zdrowia psychicznego i informowaniem o zakresie ich działania.

Rzecznik deklaruje także działania na rzecz seniorów objętych opieką psychiatryczną.

- Z myślą o nich przeprowadzamy analizę długotrwałych pobytów w szpitalach psychiatrycznych kobiet powyżej 60. roku życia i mężczyzn powyżej 65. roku. Wielu z tych pacjentów przebywa w szpitalach kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, bo mają orzeczony stopień niepełnosprawności".

- Edukacja, bezpieczeństwo i wsparcie - to priorytety, którymi chcemy się kierować - podsumował Chmielowiec.

Deklarował również, że postara się o zmniejszenie biurokracji w placówkach medycznych tak, aby personel mógł więcej czasu poświęcać pacjentom. - Odbiurokratyzowanie służby zdrowia to jeden z celów powstałego we wrześniu ubiegłego roku zespołu Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznika Praw Pacjenta"- powiedział.

W konferencji uczestniczyli m.in. rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz i wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

PAP - Monika Witkowska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum