RPP i UJ będą współpracować w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego

Autor: RPP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2019 09:29

W poniedziałek (20 maja) Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta i prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, podpisali porozumienie o współpracy na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego. To pierwsze takie porozumienie w Polsce podpisane ze szkołą wyższą.

RPP i UJ będą współpracować w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Realizacja porozumienia odbywać się będzie między innymi poprzez wydanie publikacji edukacyjnej dotyczącej wybranego tematu, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki psychiatrii dzieci i młodzieży, wypracowanie propozycji zmian w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego i zorganizowanie konferencji naukowej z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Obie instytucje mają też wspólnie opracować poradnik dla małoletnich pacjentów i ich rodziców.

Umowa zakłada również umożliwienie odbywania praktyk w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie lub u Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego przez studentów Uniwersytetu, ze szczególnym uwzględnieniem studentów Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Lekarskiego.

Przewidziano w porozumienie także udział przedstawiciela Uniwersytetu w pracach Rady Młodych Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta a także uwzględnienie problematyki praw pacjentów psychiatrycznych w pracach magisterskich i doktoranckich oraz wsparcie opiniodawcze z zakresu psychiatrii w szczególnie skomplikowanych sprawach prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta.

- Psychiatria zajmując się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń oraz chorób psychicznych i dotykając w wielu przypadkach irracjonalnego postrzegania rzeczywistości, wymaga szczególnie racjonalnego stanowienia i stosowania przepisów określających sposób postępowania z pacjentem, wobec pacjenta i na rzecz pacjenta - podkreślał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

- Jestem przekonany, że rozpoczynana dziś współpraca będzie owocna dla obydwu stron i przyczyni się do wypracowania dobrych rozwiązań dla polskiej psychiatrii - dodał.

Więcej: www.rpp.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum