RPP: blisko 1,9 tys. sygnałów o problemach z dostępem do leków

Autor: RPP, DMX/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2012 15:17

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) od 2 do 16 stycznia br. odnotował 1879 sygnałów dotyczących problemów z dostępem do leków w związku z protestem lekarzy - m.in. umieszczaniem na receptach adnotacji "Refundacja do decyzji NFZ".

Jak wynika z danych udostępniony przez Biuro RPP, największa liczba zgłoszeń dotyczy realizacji recept z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ" za 100 proc. odpłatności (razem 684). Rzecznik zanotował też 61 sygnałów dotyczących odmowy wydania przez lekarza recepty bez adnotacji "Do decyzji NFZ" w sytuacji, gdy pacjent okazał dokument potwierdzający status ubezpieczenia zdrowotnego.

Poza tym RPP odebrał 445 głosów zgłaszających zastrzeżenia do listy leków refundowanych oraz 345 sygnałów dotyczących problemów w dostępie do leków w leczeniu chorób przewlekłych.

Najwięcej skarg napłynęło z województwa mazowieckiego (350), śląskiego (264) oraz małopolskiego (247). Najmniej sygnałów o problemach z receptami pacjenci przesyłali z województw lubuskiego (24), świętokrzyskiego (37) i kujawsko-pomorskiego (45).

Z danych RPP wynika, że wraz z upływem czasu liczba sygnałów docierających do biura rzecznika malała. O ile w pierwszych dniach stycznia ich liczba szła w setki, to już 16 stycznia można było mówić o kilkudziesięciu.

Jak informuje RPP, w przekazywanej dotychczas informacji monitorującej skutki prowadzonego protestu, pomijany był aspekt wyrażanych przez pacjentów ocen odnoszących się do relacji pomiędzy lekarzem a pacjentem.

Tymczasem według Rzecznik w 90 proc. wszystkich spraw związanych z dostępem do leków i uzyskiwaniem recept, dochodzi do spięć, które - jej zdaniem - wskazują na naruszenie zasad etycznych przez lekarza w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum