RPO zapytuje premiera o zagrożenie epidemią grypy wśród dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2009 16:48

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć czy dzieci i młodzież w wielu szkolnym są zagrożone epidemią nowej grypy - A1HN1 oraz czy rząd jest przygotowany na taką ewentualność.

W piśmie skierowanym do premiera prosi też o informacje dotyczące przewidywanego scenariusza rozwoju sytuacji epidemiologicznej na terenach graniczących z Ukrainą, a także w całej Polsce.

W piśmie skierowanym do premiera RPO pisze m.in., że zwrócił się już do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o szczegółowe informacje dotyczące m.in. zaleceń oraz zapotrzebowań uczniów i szkół na szczepienia, profilaktyczną opiekę lekarską i pielęgniarską, leki, systemy monitorowania czy transport sanitarny.

– Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii wydając propozycję zaleceń dla szkół, skuteczność zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem nowej grypy wśród uczniów uzależnił głównie od harmonijnej współpracy szkół z lokalną inspekcją sanitarną oraz z rodzicami, pomijając wydawałoby się najbardziej w tej kwestii kompetentny personel medyczny. Według przedstawicieli środowiska pediatrycznego prezentowane powyżej podejście może być interpretowane jako próba przerzucenia wyłącznej odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne uczniów na ich samych, ich rodziców i nauczycieli – zaznaczył rzecznik.

Napisał również, że pojawiają się kolejne pytania o dostępność szczepionki w Polsce i o bezpłatne szczepienia dla dzieci.

– Z dostępnych źródeł, np. z protokołów pokontrolnych NIK odnośnie opieki profilaktycznej nad uczniami wynika, że stan realizacji zadań budzi poważne zastrzeżenia – zauważył RPO. 

Podczas posiedzenia komitetu pandemicznego, minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że wkrótce będą znane zalecenia dotyczące terminów zamówień szczepionki, grup ryzyka, które powinny zostać zaszczepione oraz ilości dawek.

Resort zdrowia szacuje, że Polsce potrzeba ponad 3,7 mln dawek dla osób z grup ryzyka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum