RPO: system nadzoru epidemiologicznego nie funkcjonuje prawidłowo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2009 18:33

W ocenie rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, system Sentinel - służący do nadzoru epidemiologicznego i wirusologicznego nad grypą - funkcjonuje w Polsce w znikomym zakresie. Powodem jest brak odpowiedniego finansowania.

Rzecznik odwiedził Krajowy Ośrodek ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie.

Celem wizyty była weryfikacja zapowiedzianych w piśmie ministra zdrowia z 16 lutego 2009 roku działań dotyczących wypełnienia do końca I półrocza ustawowego obowiązku wydania rozporządzenia określającego m.in. wykaz zakażeń i chorób – informuje RPO w wydanym komunikacie.

Jak podkreślono, po wydaniu rozporządzenia miały zostać stworzone pełne ramy prawne regulujące zgłaszanie zakażeń i chorób zakaźnych, a tym samym miała być ułatwiona rejestracja zachorowań.

– Z posiadanych przez rzecznika informacji wynika, że do 13 listopada 2009 roku zobowiązanie ustawowe do wydania przez ministra zdrowia rzeczonego rozporządzenia nie zostało zrealizowane, a system Sentinel w praktyce funkcjonuje w znikomym zakresie z braku finansowania – głosi komunikat.

Sentinel jest zintegrowanym systemem nadzoru epidemiologicznego i wirusologicznego nad grypą. W systemie powinni wziąć udział lekarze pierwszego kontaktu z całego kraju. Ponadto, biorą w nim udział Wojewódzkie Stacje Sanitarno–Epidemiologiczne (WSSE) i Krajowy Ośrodek ds. Grypy w PZH, jeden ze 118 na świecie, pełniący jednocześnie rolę koordynatora.

Każdy lekarz biorący udział w nadzorze nad grypą ma za zadanie m.in.: pobierać od pacjenta z objawami grypopodobnymi materiał do badań wirusologicznych oraz przesyłać pobrane materiały do sanepidu wraz z określonymi danymi pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum