RPO publikuje wyjaśnienia MZ ws. oddziału psychiatrii dziecięcej Szpitala Klinicznego WUM

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2020 12:30

W poniedziałek (9 listopada) na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowane zostały wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia ws. oddziału psychiatrii dziecięcej Szpitala Klinicznego WUM.

RPO publikuje wyjaśnienia MZ ws. oddziału psychiatrii dziecięcej Szpitala Klinicznego WUM
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak wyjaśnia resort zdrowia Oddział Kliniczny Psychiatrii Wieku Rozwojowego w Szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie zostaje zamknięty. Został on zaś wyznaczony jako oddział przeznaczony do hospitalizacji pacjentów poniżej 16 roku życia, który wymagając hospitalizacji psychiatrycznej z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia koronawirusem.

Tak wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich w sprawie oddziału psychiatrii dziecięcej Szpitala Klinicznego WUM. Według mediów, dzieci będą musiały opuścić oddział, by zrobić miejsce chorym na COVID-19.

Według MZ konieczność wyznaczenia takiego oddziału wynikała z zwiększającej się liczby przypadków występowania zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Nie zawsze w takich przypadkach możliwa jest izolacja pacjenta na oddziale.

Dlatego ze względu na bezpieczeństwo pozostałych pacjentów na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży oraz personelu medycznego konieczne jest umożliwienie przeniesienia tych pacjentów do oddziału psychiatrycznego dedykowanego osobom z zakażeniem.

Działanie takie ma na celu uniknięcie sytuacji, w których oddziały psychiatryczne dziecięce muszą wstrzymywać przyjmowanie pacjentów (lub w najgorszym przypadku mogłoby dojść do zawieszenia działalności oddziałów – np. w przypadku masowego zakażenia personelu szpitalnego).

Więcej: rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum