RPO ponownie pyta, jak rząd chce naprawić sytuację w psychiatrii dziecięcej

Autor: rpo.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2019 21:01

Minister zdrowia do tej pory nie odpowiedział na wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zapaści w psychiatrii dzieci i młodzieży. Dlatego w kolejnym wystąpieniu RPO prosi o pilne przekazanie szczegółowych informacji.

RPO ponownie pyta, jak rząd chce naprawić sytuację w psychiatrii dziecięcej
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

RPO w wystąpieniu opublikowanym 2 maja wnosi o przedstawienie informacji o doraźnych działaniach mających poprawić dramatyczną sytuację oddziałów psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, a także o aktualnym etapie prac nad reformą psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży

RPO zwraca uwagę, że w systemie opieki zdrowotnej i edukacji brak jest procedur postępowania w przypadku zagrożenia próbą samobójczą, agresją, autoagresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi w wieku rozwojowym. Mimo że liczba dzieci i młodzieży z trudnościami psychicznymi wzrasta, nie przybywa ośrodków oferujących kompetentną pomoc terapeutyczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną.

System pomocy jest źle zorganizowany. Brakuje kompleksowości i spójności prowadzonego wsparcia. Nie ma wymiany informacji o dziecku i jego potrzebach między poradniami psychologiczno-pedagogicznymi a podmiotami leczniczymi i instytucjami opieki społecznej. Brak jest uregulowań prawnych zobowiązujących do takiej współpracy podmioty należące do różnych resortów.

Powoduje to, że do lekarzy psychiatrów kierowane są w trybie pilnym osoby nie wymagające tego typu pomocy. Skutkuje to również tym, że osoby z nasilonymi objawami i ryzykiem samobójczym lub zachowaniami agresywnymi oczekują miesiącami na wizytę i leczenie.

Ponieważ sieć opieki innej niż szpitalna jest głęboko niewydolna, obecnie jedyną formą pomocy względnie dostępnej, która jest w stanie szybko i realnie zaopiekować się pacjentem, są oddziały całodobowe. Na tych oddziałach permanentnie brakuje miejsc - alarmuje RPO.

Czytaj: rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum