RPO o sytuacji epidemiologicznej w szkołach i grypie A/H1N1

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2009 18:18

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski jest zaniepokojony sytuacją epidemiologiczną w szkołach. Będą szkolenia dotyczące wirusa grypy A/H1N1 wśród uczniów i rodziców.

RPO o sytuacji epidemiologicznej w szkołach i grypie A/H1N1
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski jest zaniepokojony sytuacją epidemiologiczną w szkołach. Zwraca uwagę na zagrożenia, na jakie mogą być narażeni uczniowie ze względu na łatwość przenoszenia się w szkołach wirusa nowej grypy A/H1N1. Jego zdaniem działania profilaktyczne podejmowane w tej sprawie przez resort zdrowia są niewystarczające - informuje PAP.

RPO zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o przedstawienie informacji na temat przewidywanych scenariuszy rozwoju sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się grypy wywoływanej przez wirus A/H1N1 w szkołach. Kochanowski chce informacji m.in. na temat zaleceń dla uczniów, rodziców i nauczycieli, zapotrzebowania na szczepionki, leki.

W szkołach zapowiadane są szkolenia, podczas których nauczyciele poinformują uczniów i ich rodziców, jak zapobiegać szerzeniu się zakażeń wywołanych wirusem grypy A/H1N1.

„Wypełnianie zadań z zakresu tzw. profilaktycznej opieki zdrowotnej spoczywa głównie na pracownikach ochrony zdrowia. (...) Tymczasem w żadnej informacji nie można doszukać się zadań, które w sytuacji zagrożenia epidemicznego w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych Ministerstwo Zdrowia stawia do wykonania przed lekarzami i pielęgniarkami sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami” -  pisze Kochanowski.

Pod koniec sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że grypa A/H1N1 spowodowała śmierć co najmniej 2185 ludzi na całym świecie, najwięcej w Ameryce Północnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze