RPO interweniuje w sprawie kryteriów obejmowania pacjentów pomocą hospicyjną

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2020 18:37

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, NFZ i Ministerstwa Zdrowia o zmianę przepisów ws. kryteriów obejmowania umierających pomocą hospicyjną. Dziś prawo do opieki hospicyjnej zależy od choroby - dostęp do takich świadczeń mają umierający na raka, ale nie np. z powodu choroby Alzheimera.

RPO interweniuje  w sprawie kryteriów obejmowania pacjentów pomocą hospicyjną
Opieka hospicyjna nadal jest poważnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia w Polsce; FOT. Arch. RZ

RPO interwencję w tej sprawie podjął po apelu  Hospicjum Proroka Eliasza działającego na Podlasiu, które wskazuje, że ponad połowa, do nawet dwóch trzecich osób, które wspiera, nie kwalifikuje się jednak do finansowania ze środków publicznych jako podopieczni hospicjum domowego. Tak jest, ponieważ w Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, np. USA i Białorusi, prawo do finansowania ze środków publicznych wsparcia hospicyjnego mają tylko chorzy cierpiący na wybrane choroby.

Rzecznik wystąpił o zmianę kwalifikowania pacjentów do opieki hospicyjnej zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W odpowiedzi na apel RPO resort zdrowia wskazał, że rozważy poszerzenie kryteriów obejmowania umierających pomocą hospicyjną oraz wzrostu stawki za osobodzień w tych placówkach.

NFZ wskazuje jednak, że gdyby poszerzył listę chorób, które uprawniają do korzystania z hospicjum, spowodowałoby to wydłużenie kolejek dla umierających wskutek chorób nowotworowych (średni czas objęcia stacjonarną opieką paliatywną i hospicyjną wynosi około 1 miesiąc, domową około 3 miesiące, a objęcie opieką długoterminową wynosi od kilku miesięcy nawet do kilka lat).

Dodatkowo NFZ przekonuje, że nie znajduje też podstaw do zmiany finansowania świadczeń w opiece paliatywnej i hospicyjnej oraz długoterminowej. Nie każdy bowiem chory u kresu życia musi być objęty opieką paliatywną i hospicyjną. Większości wystarczą wizyty lekarzy i pielęgniarek spoza hospicjum.

 Więcej: rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum