RPO do wracających z zagranicy: zaszczepcie się przeciw nowej grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2009 17:15

- Rządy wielu państw od kilku tygodni oferują możliwość takiego szczepienia nie tylko swoim obywatelom, ale także obcokrajowcom - podkreśla RPO, apelując do osób powracających m.in. ze Szwecji, Finlandii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Czech, Rumunii, Węgier, Serbii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Chin, by się tam zaszczepiły.

Dodaje, że swój apel kieruje przede wszystkim do Polaków przebywających czasowo za granicą, a znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nową grypę. Przypomina, że eksperci Światowej Organizacji Zdrowia i Komitetu Zdrowia Unii Europejskiej zalecili, aby w pierwszej kolejności szczepić: personel służby zdrowia, kobiety w ciąży, dzieci po 6. miesiącu życia i dorosłych cierpiących na choroby przewlekłe, w tym: chorobę wieńcową, niewydolność serca, astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekłe choroby nerek, wątroby, krwi, układu nerwowego, a także osoby z niedoborem odporności, z cukrzycą i otyłością.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od 1 września do 15 listopada na grypę sezonową oraz wywołaną wirusem A/H1N1 zachorowało w Polsce ponad 107 tys. osób. Obecność tego wirusa potwierdzono u czterech zmarłych osób.

W ubiegłym tygodniu Kochanowski zapowiedział wystąpienie do prokuratury z powiadomieniem o popełnieniu przestępstwa przez minister zdrowia Ewę Kopacz, jeżeli nie podejmie ona działań, zmierzających do zakupu szczepionek przeciw grypie A/H1N1. W poniedziałek, po tym jak otrzymał zaproszenie na spotkanie z Kopacz, oświadczył, że wstrzyma się z wnioskiem do prokuratury.

Podczas wtorkowego spotkania z minister zdrowia RPO wystąpił o wgląd w dokumentację negocjacji z firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1. Jak mówił, nie przekonuje go argumentacja Kopacz, która podkreśla, że Polska nie kupiła dotychczas szczepionki przeciwko A/H1N1, gdyż nie ma gwarancji jej bezpieczeństwa. Rzecznik zwrócił uwagę, że skuteczność szczepionki potwierdzają instytucje europejskie, a na jej zakup zdecydowały się m.in. Niemcy, Francja, Wielka Brytania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum