RPO chce poznać dokumentację negocjacji w sprawie zakupu szczepionki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2009 08:33

Janusza Kochanowskiego, nie przekonuje argumentacja Ewy Kopacz, która podkreśla, że Polska nie kupiła dotychczas szczepionki przeciwko A/H1N1, gdyż nie ma gwarancji jej bezpieczeństwa.

RPO chce poznać dokumentację negocjacji w sprawie zakupu szczepionki
Rzecznik Praw Obywatelskich dr prawa Janusz Kochanowski

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że skuteczność szczepionki potwierdzają instytucje europejskie.

– Otrzymałem wstępną deklarację pani minister, że będę miał możliwość wglądu w dokumentację. Po zapoznaniu się z nią wydam ocenę w sprawie podejmowanych działań. Obecnie mamy odmienne zdania w tej sprawie. Na podstawie ustawy o RPO, zwróciłem się oficjalnie na piśmie z prośbą w sprawie dokumentacji – powiedział Kochanowski.

Do spotkania minister Kopacz z RPO doszło po tym, jak w piątek Kochanowski zapowiedział, ze złoży doniesienie do prokuratury, jeśli minister zdrowia nie podejmie działań w sprawie zakupu szczepionki.

We wtorek Kopacz nie chciała mówić o terminie zakupu szczepionki przeciw A/H1N1. Oświadczyła, że trwają negocjacje w tej sprawie. Minister powiedziała, że chodzi jej o to, by firmy farmaceutyczne udowodniły, że szczepionka jest bezpieczna.

Paweł Grzesiowski, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń Narodowego Instytutu Leków w rozmowie z PAP podkreślił, że nie ma wiedzy dotyczącej zakupu przez Polskę szczepionki przeciwko nowej grypie. Zwrócił jednak uwagę, że potrzeba co najmniej 6-7 tygodni, by od chwili kupna wprowadzić szczepionkę do dystrybucji, zaszczepić określoną grupę ludzi, a następnie, by ludzie ci uodpornili się na wirusa.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od 1 września do 15 listopada na grypę sezonową oraz wywołaną wirusem A/H1N1 zachorowało w Polsce 107 tys. 250 osób. Obecność tego wirusa potwierdzono w czterech zmarłych osób.

Komitet pandemiczny, który obradował we wtorek, zdecydował, że do aptek trafi od 75 do 80 tys. dawek leku antywirusowego Tamiflu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum