RPO: MZ zapowiada współpracę z SW ws. terapii WZW typu C dla opuszczających więzienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2019 18:51

Więźniowie chorzy na żółtaczkę typu C zyskują szansę na terapię bezinterferonową. Będzie to możliwe, o ile leczenie zaczęte w więzieniu będzie kontynuowane na wolności. Ministerstwo Zdrowia przekazało RPO, że podjęło w tej sprawie współpracę ze Służbą Więzienną.

RPO: MZ zapowiada współpracę z SW ws. terapii WZW typu C dla opuszczających więzienia
Publiczna służba zdrowia nie zapewnia ciągłości terapii choremu, który rozpoczął leczenie w zakładzie karnym Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara podało w środę, że RPO otrzymał od resortu taką informację w reakcji na swoje monity, iż publiczna służba zdrowia nie zapewnia ciągłości terapii choremu, który rozpoczął leczenie w zakładzie karnym.

Osoby pozbawione wolności, które chorują na WZW C, sygnalizowały RPO trudności związane z terapią w warunkach więziennych.

RPO podnosił, że niepokoi go szczególnie sytuacja pacjentów wymagających hospitalizacji, którym zbliża się termin końca kary. Ich leczenie nie może się zacząć w warunkach więziennych, bo ze względu na odrębne finansowanie nie można go kontynuować w placówce poza więzieniem.

Rzecznik poinformował, że przekazano mu, iż podczas niedawnego spotkania w MZ, ustalono, że Centralny Zarząd Służby Więziennej prześle do Ministerstwa Zdrowia propozycję zmian zapisów w programie lekowym dotyczącym terapii WZW C, które usprawniłyby proces leczenia chorych po odbyciu kary pozbawienia wolności.

Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum