RPD: wyjazd karetki do dziecka powinien być obowiązkowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2014 17:28

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak chce, żeby każde wezwanie pogotowia do dziecka było traktowane jako stan nagłego zagrożenia zdrowotnego i skutkowało wysłaniem karetki, a przynajmniej, aby było to obowiązkowe w przypadku dzieci do lat trzech.

RPD zwrócił się w tej sprawie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Michalak apeluje o zmiany w wydanym w styczniu rozporządzeniu w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego. Jego zdaniem obowiązujące przepisy wymagają dalszego doskonalenia w kierunku bardziej uprzywilejowanego traktowania dzieci, których zdrowie i życie mogą być zagrożone.

Na mocy obecnie obowiązujących przepisów zadysponowanie zespołu ratownictwa medycznego następuje wtedy, gdy na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego dyspozytor stwierdzi, że u pacjenta występuje nagłe zagrożenie zdrowia lub życia. Zgodnie ze styczniowym rozporządzeniem od lipca wywiad ma być przeprowadzany z uwzględnieniem specjalnego algorytmu, stanowiącego zbiór pytań i rekomendacji wspomagających podjęcie decyzji przez dyspozytora medycznego.

Według rzecznika algorytm pytań zadawanych w trakcie wywiadu medycznego - wspólny dla dzieci i osób dorosłych - nie uwzględnia wieku pacjenta jako kryterium decydującego o wysłaniu karetki pogotowia, zatem nie zawsze może stanowić narzędzie gwarantujące dziecku udzielenie szybkiej pomocy medycznej.

- Sądzę, że przy ustalaniu optymalnej procedury zadysponowania zespołu ratownictwa medycznego należy mieć na uwadze, że procesy chorobowe w organizmie dziecka przebiegają szczególnie dynamicznie. W momencie wzywania pomocy dziecko może wprawdzie nie znajdować się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, lecz w chwilę później - już tak - podkreślił Michalak.

Dodał, że w przypadku małego pacjenta, większość objawów jest niespecyficzna, co dodatkowo utrudnia dyspozytorowi podjęcie decyzji. Resort zdrowia ma 30 dni by odpowiedzieć na pismo rzecznika.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum