RPD: w szpitalu dziecięcym w Bydgoszczy rodzice będą mogli opiekować się dziećmi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2020 20:17

W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy rodzice będą mogli opiekować się dziećmi na oddziale - zapowiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Dodał, że dyrektor placówki będzie wydawał zgodę w uzasadnionych przypadkach i zostanie zmieniony regulamin w tym zakresie.

Dyrektor placówki będzie wydawał zgodę na obecność rodzica w uzasadnionych przypadkach Fot. Archiwum

W środę PAP informowała, że RPD interweniował w sprawie wprowadzonego w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy zakazu przebywania rodziców z chorymi dziećmi. - Mam świadomość, że ta epidemia to trudny czas, ale musimy otoczyć dzieci szczególną opieką - zaznaczył.

Zakaz przebywania z dzieckiem na oddziale - nawet jednego rodzica - wzbudził w Bydgoszczy wiele kontrowersji. Rodzice szukali pomocy w różnych instytucjach i zwrócili się także do rzecznika praw dziecka, argumentując, że dwuletnie bądź trzyletnie dzieci nie mogą pozostawać same na oddziale, bo będzie miało to wiele negatywnych skutków dla ich psychiki.

Argumentowali, że przyjmowanie dziecka na oddział, a zostawianie rodzica poza drzwiami placówki - w żaden sposób nie zmienia sytuacji w zakresie epidemii koronawirusa, bo przecież oboje i tak przybyli do szpitala z jednego gospodarstwa domowego.

"Poprosiłem dyrektora szpitala o rozważenie złagodzenia zakazu opiekowania się dzieckiem. Rozumiemy zagrożenie koronawirusem, ale dla małych dzieci mama i tata to najważniejsze istoty na świecie - ich miłość i bliskość pomagają w leczeniu. Bądźmy przy dzieciach w tym trudnym czasie - napisał we wtorek wieczorem na swoim oficjalnym profilu na Twitterze rzecznik praw dziecka.

W rozmowie z PAP w środę rano podkreślił, że nie oczekuje zmian z minuty na minutę, ale jest dobrej myśli w zakresie znalezienia innego rozwiązania. Pozostaje też w kontakcie z konsultantem krajowym w dziedzinie pediatrii.

Także RPO Adam Bodnar wskazywał w środę, że obecność rodzica podczas hospitalizacji dziecka jest istotna. Jak tłumaczył, chodzi nie tylko o zapewnienie potrzeb emocjonalnych, ale może to się również przyczynić do procesu zdrowienia i skrócenia okresu terapii.

Rzecznik przypomniał, że prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej reguluje ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Według niej w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne innych osób odwiedziny w szpitalach mogą zostać ograniczone. - Nie może to jednak stwarzać rzeczywistego zagrożenia dla więzi pacjentów i ich bliskich - zaznaczył RPO.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, któremu podlega szpital, powiedział w środę rano w wywiadzie dla Polskiego Radia PiK, że trwają prace nad wypracowaniem innego rozwiązania. Podkreślał, że dyrekcja szpitala, jak i jego załoga, to bardzo doświadczeni specjaliści, którzy kierowali się przede wszystkim bezpieczeństwem pacjentów w okresie epidemii. Zapewnił jednak, że sytuacja jest analizowana i będą podejmowane stosowne decyzje w tej sprawie, a on będzie rozmawiał z dyrektorem placówki.

W czwartek rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego Beata Krzemińska powiedziała PAP, że trwają rozmowy o możliwościach zmian w regulaminie, a ona wyda komunikat w tej sprawie najprawdopodobniej w piątek rano.

Tomasz Więcławski - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum