Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia | 09-02-2015 10:01

RPD: szpitale psychiatryczne pełne dzieci, które nie powinny tam być

Młodzi pacjenci z zaburzeniami wychowawczymi niepotrzebnie trafiają na zamknięte oddziały szpitala psychiatrycznego. Rzecznik praw dziecka zwraca się do MZ o kontrolę wszystkich oddziałów w kraju.

Jak informuje Dziennik Bałtycki, dzieci i nastolatki z zaburzeniami zachowania potrzebują wsparcia pedagoga, psychologa i szeroko pojętej resocjalizacji. Tymczasem trafiają na oddziały psychiatryczne, gdzie leczone są dzieci cierpiące na schizofrenię, depresję, zaburzenia odżywiania.

W opinii dyrektora jednego z pomorskich szpitali psychiatrycznych, lecznica nie ma nic do zaoferowania dzieciom z zaburzeniami zachowania. Lepiej pomogłyby im całodobowe ośrodki socjalizacyjno-wychowawcze.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Tymczasem w Polsce jest za mało miejsc na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci. Brakuje też psychiatrów dziecięcych, a psychiatryczna opieka środowiskowa dla dzieci to wciąż pieśń przyszłości.

W 2020 r. wg WHO zaburzenia neuropsychiczne będą pierwszą z pięciu najczęstszych chorób, przyczyn zgonów i niepełnosprawności wśród dzieci. Wzrostowi liczby zaburzeń psychicznych wśród osób w wieku rozwojowym towarzyszą wysokie i narastające wskaźniki interwencji medycznych.

Czyt.: Nie jesteśmy przygotowani na wzrost liczby zaburzeń psychicznych u dzieci