RPD: dzieci za długo przebywają w szpitalach psychiatrycznych

Autor: brpd.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2016 15:53

Nawet 3 lata przebywają dzieci na oddziale psychiatrycznym bez wskazań medycznych - alarmuje Rzecznik Praw Dziecka. - To łamanie praw dziecka do opieki i wychowania w rodzinie, które zaburza jego rozwój i poczucie bezpieczeństwa, narusza też jego godność - uważa Marek Michalak.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Fot. Tomasz Pietrzyk, RPD

RPO apeluje do marszałków województw o tworzenie regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych.

Do Rzecznika napływają informacje o trudnej sytuacji dzieci przebywających w szpitalach psychiatrycznych z powodu braku miejsc w placówkach specjalistycznych. W skrajnych przypadkach taki nieuzasadniony pobyt dziecka w szpitalu liczy się już nie tylko w miesiącach, ale nawet w latach.

Rzecznik podaje przykład małoletniego, który przebywał w szpitalu psychiatrycznym bez wskazań medycznych ponad rok. Powiatowe centrum pomocy rodzinie, odpowiedzialne za wydanie stosownego skierowania do właściwej placówki, w wyjaśnieniach skierowanych do Rzecznika, przekazało kopie 21 odmownych odpowiedzi na swoje prośby o umieszczenie chłopca w takim miejscu.

- Powiaty próbują rozwiązywać ten problem umieszczając dzieci w dostępnych im placówkach. nieprzygotowanych do udzielenia im odpowiedniej pomocy, często położonych z dala od specjalistów. W efekcie - trafiają one ponownie do szpitala - tłumaczy Marek Michalak.

O rozwiązanie problemu dzieci wymagających specjalistycznego wsparcia, Rzecznik Praw Dziecka dwukrotnie występował do ministra pracy i polityk społecznej. Tym razem o wsparcie zaapelował do marszałków województw z całej Polski.

W wystąpieniu zwrócił się do nich z prośbą o analizę problemu i podjęcie pilnych działań zmierzających do utworzenia regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, które teraz zapewnią opiekę dzieciom wymagającym specjalistycznego wsparcia, a w przyszłości - pomoc dla ich opiekunów.

Czytaj: www.brpd.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum