RPA zakazuje wjazdu podróżnym z Gwinei, Liberii i Sierra Leone

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2014 19:21

Władze RPA poinformowały w czwartek, że w związku epidemią eboli i w obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa zakazują wjazdu podróżnym z Gwinei, Liberii i Sierra Leone. Zakaz nie dotyczy obywateli RPA, którzy jednak będą poddawani szczegółowej kontroli.

Śmiertelna epidemia spowodowała w tym roku zgon ponad 1,3 tys. ludzi w trzech zachodnioafrykańskich krajach - Gwinei, Liberii i Sierra Leone. Choroba wystąpiła także - na mniejszą skalę - w Nigerii, która jest największą afrykańską gospodarką; zmarło tam pięć osób.

Władze poinformowały, że RPA zamyka granice dla osób podróżujących z trzech krajów najbardziej doświadczonych epidemią gorączki krwotocznej, jeśli podróż nie zostanie uznana za "całkowicie niezbędną".

Natomiast obywatele Republiki Południowej Afryki wracający z wymienionych państw będą mogli wjechać do kraju, ale będą musieli wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia i mogą zostać w razie potrzeby poddani kompleksowym badaniom - podały południowoafrykańskie władze.

Rząd zaapelował też do obywateli RPA, by odłożyli podróż do Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

Obostrzenia nie będą dotyczyć podróżnych z Nigerii. Nigeria jest określona jako kraj "średniego ryzyka", podobnie jak Etiopia i Kenia, "ponieważ większość ludzi, którzy podróżują z Afryki Zachodniej do RPA, przejeżdża tranzytem przez te kraje" - wyjaśniły południowoafrykańskie władze.

W RPA nie odnotowano do tej pory przypadków eboli, choć w ostatnich dniach zaniepokojenie w kraju wywołały dwa fałszywe alarmy. Jednak zarówno u obywatelki RPA, która wróciła z Liberii, jak i obywatelki Gwinei wynik okazał się negatywny.

Na lotnisku w Johannesburgu, głównym w Afryce porcie przesiadkowym, zainstalowano aparaturę do mierzenia temperatury pasażerów.

Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka. Zarażenie odbywa się przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego. Nie istnieje obecnie lek na wirusa ebola, a śmiertelność wśród osób zarażonych może sięgać nawet 90 proc.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum