RPA: wielka kampania przeciwko HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2010 15:32

Tysiące pracowników południowoafrykańskiej służby zdrowia rozda 2,5 mld prezerwatyw i pomoże przebadać pod kątem obecności wirusa HIV 15 mln osób w ramach największej na świecie kampanii zapobiegania wirusowi - poinformował minister zdrowia RPA.

Po latach oficjalnego zaprzeczania epidemii HIV rząd RPA zobowiązał się w ubiegłym roku, że doprowadzi do obniżenia o połowę liczby nowych zakażeń i zagwarantuje, że 80 proc. potrzebujących będzie miało dostęp do leczenia AIDS do 2011 r.

Minister zdrowia Aaron Motsoaledi poprosił 9 tys. emerytowanych lekarzy i pracowników służby zdrowia, by pomogli przebadać i zaordynować leczenie pacjentów w ramach kampanii, która będzie kosztowała 190 mln dol. Zwrócił się także do uniwersytetów o skierowanie do udziału w pierwszym tygodniu kampanii studentów ostatniego roku medycyny. Każdy lekarz, który zgłosi chęć uczestniczenia w kampanii i przebada pacjentów pod kątem HIV, otrzyma 10 prezerwatyw.

Miliard kondomów zostanie też przekazanych m.in. hotelom – dla fanów piłki nożnej – przed zbliżającym się Pucharem Świata, który odbędzie się  w RPA od 11 czerwca do 11 lipca.

W ramach kampanii, która rozpocznie się 15 kwietnia, będą też leczone ofiary gwałtów. Będzie ponadto propagowane obrzezanie mężczyzn, jako sposób zapobiegania przenoszeniu HIV.

W RPA, która liczy około 50 mln mieszkańców, żyje aż 5,7 mln osób zarażonych wirusem HIV, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum