RPA: odnotowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem Zika

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2016 12:57

Pierwszy przypadek osoby zakażonej wirusem Zika odnotowano w Republice Południowej Afryki. Wirusa wykryto u Kolumbijczyka, który przyjechał z wizytą do Johannesburga - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia RPA.

Wirus Zika jest przenoszony przez komary Fot. Archiwum RZ

"Biznesmen z Kolumbii pojawił się z gorączką i wysypką około czterech dni po przylocie do RPA, ale teraz jest już w pełni zdrowy" - poinformował minister zdrowia Aaron Motsoaledi, nie podając więcej szczegółów.

Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do ub.r. uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

Obecnie naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek zarówno z mikrocefalią u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć.

U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum