RPA. Liczba nowych zakażeń dwa razy większa z dnia na dzień. "Będzie znacznie gorzej"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP02 grudnia 2021 09:44

Z dnia na dzień liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła w Republice Południowej Afryki dwukrotnie. Nie wiadomo jeszcze, czy ma to związek z mutacją Omikron.

W RPA gwałtownie rośnie liczba nowych zakażeń Fot. Shutterstock
  • W Republice Południowej Afryki wykryto w środę ponad 8,5 tys. nowych infekcji koronawirusem, blisko dwa razy więcej niż we wtorek
  • Na razie jest zbyt wcześnie, by mieć pewność, że nowo odkryty wariant Omikron odpowiada za ten wzrost zakażeń
  • To bardzo prawdopodobne - oceniają eksperci

W Republice Południowej Afryki wykryto w środę ponad 8,5 tys. nowych infekcji koronawirusem, blisko dwa razy więcej niż we wtorek - przekazały tamtejsze władze. Według ekspertów na razie nie ma pewności, by ten wzrost był związany z nowym wariantem Omikron.

"Jeszcze w tym tygodniu liczba zakażeń może wzrosnąć dwa lub trzy razy"

- Możliwe, że w najbliższym czasie w RPA dojdzie do ogromnego wzrostu infekcji - ostrzega odpowiedzialna za ten region w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Nicksy Gumede-Moeletsi. Przewiduje, że jeszcze w tym tygodniu liczba zakażeń może wzrosnąć dwa lub trzy razy.

Na razie jest zbyt wcześnie, by mieć pewność, że nowo odkryty wariant Omikron, który został po raz pierwszy opisany w RPA, odpowiada za wzrost infekcji w tym kraju, ale według ekspertów jest to bardzo prawdopodobne - informuje agencja AP.

Czytaj też: Koronawirus. Dzisiaj 27 356 zakażeń. 502 zgony. Wiceminister zdrowia podał dane

"Potrzebne pełne sekwencjonowanie genetyczne próbki"

 

Standardowy test PCR może wskazywać na to, że chory został zakażony wariantem Omikron, ale dopiero pełne sekwencjonowanie genetyczne próbki może to całkowicie potwierdzić - dodaje Associated Press.

- Laboratoria w RPA i sąsiedniej Botswanie pilnie przeprowadzają takie badania, by określić, czy Omikron jest bardziej zaraźliwy, powoduje cięższy przebieg Covid-19 i jaką ochronę dają przed nim stosowane już szczepionki - zaznacza Gumede-Moeletsi.

- Dane, którymi obecnie dysponujemy, są wciąż bardzo ograniczone. Wiele związanych z nowym wariantem aspektów wymaga zbadania, zaraźliwość jest tylko jednym z nich - dodaje.

Czytaj też: Omikron. Izraelski minister zdrowia: szczepienie jest teraz naprawdę kluczowe

Liczba hospitalizacji rośnie wolniej

W RPA rośnie również liczba chorych na Covid-19, którzy wymagają hospitalizacji. Nie jest to jednak tak gwałtowny wzrost, jak w wypadku ogólnej liczby zakażeń.

Infekcje Omikronem wykryto w pięciu z dziewięciu prowincji RPA; w listopadzie stwierdzono go w 74 proc. zsekwencjonowanych próbek SARS-CoV-2 - poinformował w środę krajowy Instytut Chorób Zakaźnych. Przekazał również, że najstarsza próbka zawierająca nowy wariant pochodzi z 8 listopada.

Czytaj też: Kraska: nie wykluczamy zawieszenia lotów z powodu nowego wariantu koronawirusa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum