PAP/Rynek Zdrowia | 11-04-2021 09:05

RCKiK w Katowicach zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza. W decyzji ma im pomóc superbohater

Działające w Katowicach Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do ozdrowieńców o oddawania osocza. W tym celu powołało do życia superbohatera - Kapitana Ozdrowieńca.

Osocze ozdrowieńców pomaga chorym pokonać Covid-19; FOTO: Archiwum

  • Specjaliści z RCKiK w Katowicach apelują do ozdrowieńców, żeby zgłaszali się do stacji i oddawali osocze
  • Przeciwciała, które znajdują się w osoczu ozdrowieńców to cenny lek dla osób, które ciężko przechodzą zakażenie Covid-19

Akcja pod hasłem "Drużyna Kapitana Ozdrowieńca" ma zaangażować osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem i są w pełni sił, mobilizując je do oddawania osocza, które może ratować chorych na COVID-19.

Specjaliści z RCKiK przypominają, że osocze to cenny lek. - Apelujemy do ozdrowieńców, żeby zgłosili się do nas i oddali osocze. Czekamy na Was! - mówią.

Chorzy potrzebują przeciwciał ozdrowieńców

Wirus jest dla organizmu antygenem. Organizm zwalcza go, wytwarzając przeciwciała. Kiedy osłabiony jest układ odpornościowy - na przykład w wyniku ciężkiego przebiegu choroby - można mu pomóc podaniem gotowych przeciwciał, które znajdują się w osoczu ozdrowieńców.

Za ozdrowieńca uznaje się osobę po przechorowaniu COVID-19, dysponującą pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR. Musi upłynąć minimum 14 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu. Ozdrowieńcem jest też osoba po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV- 2 po upływie co najmniej 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

W województwie śląskim osocze pobierane jest na separatorach w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej.