Puszczykowo: neurochirurdzy zoperowali glejaka w ciemności

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2018 08:40

W Szpitalu w Puszczykowie odbył się zabieg usuwania guza mózgu z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. To kolejna placówka w Polsce, która podczas operacji stosują techniki fluorescencyjne.

Glejaki to nowotwory mózgu, które swoim wyglądem bardzo upodabniają się do zdrowych tkanek, dlatego ich usunięcie wymaga od operującego ogromnego doświadczenia i precyzji. Jak wyjaśniają specjaliści, bardzo trudno jest ''zobaczyć'', gdzie powinna przebiegać linia chirurgicznego cięcia.

Operacja przeprowadzona przez puszczykowskich specjalistów początkowo nie różniła się od innych tego typu zabiegów, aż do chwili gdy wykorzystano kwas 5-aminolewulinowy ALA . Podany w czasie zabiegu przedostaje się wraz z krwioobiegiem do guza, w którym pod wpływem promieniowania ultrafioletowego zaczyna świecić.

Pole operacyjne oświetlane jest wtedy jedynie lampą UV. Dzięki temu chirurg pracując pod mikroskopem dokładnie widzi, gdzie jest zlokalizowany nowotwór i bardzo precyzyjnie może go usunąć.

Operacja przeprowadzona przez zespół kierowany przez dr Jakuba Moskala, ordynatora Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala w Puszczykowie trwała blisko 5 godzin. Jak informuje szpital, pacjentka po wybudzeniu czuła się - jak na tak ciężka operację - bardzo dobrze, nie odczuwała istotnych dolegliwości neurologicznych.

Szpital w Puszczykowie jest jedyną placówką w Wielkopolsce, w której takie zabiegi są wykonywane. Do tej pory najwięcej zabiegów usuwania glejaków w czasie „operacji w ciemności” wykonano w Bydgoszczy i w Gdańsku.

Więcej: www.szpitalpuszczykowo.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum