Punkt szczepień w Poznaniu: "gigantyczne kolejki, chaos". NFZ zerwie umowę?

Autor: MS • Źródło: Gazeta Wyborcza21 kwietnia 2021 13:40

Pacjenci skarżą się na gigantyczne kolejki i chaos przed punktem szczepień w poznańskim Centrum Medycznym HCP. NFZ rozważa zerwanie umowy na szczepienia.

Punkt szczepień w Poznaniu: "gigantyczne kolejki, chaos". NFZ zerwie umowę?
Pacjenci skarżą się na chaos przy organizacji szczepień na Covid-19 w Centrum Medycznym HCP; FOT. Archiwum (zdj. ilustracyjne)
  • Punkt szczepień działający w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu nie radzi sobie z kolejkami na szczepienia przeciwko COVID-19
  • Pacjenci uważają, że to wina lecznicy i skarżą się do WOW NFZ
  • Prezes lecznicy wyjaśnia, że wina nie leży po stronie szpitala. Za gigantyczne kolejki odpowiedzialna jest awaria systemu i opóźnienia w dostawach szczepionek

W Centrum Medycznym HCP na poznańskiej Wildzie mieści się jeden z większych punktów szczepień w mieście. Pracuje w nim sześciu lekarzy i cztery zespoły pielęgniarskie. Dziennie szpital szczepi od 800 do 1 tys. osób.

Fundusz oczekuje rozwiązań

Placówka od kilku tygodni nie jest w stanie poradzić sobie z kolejkami na szczepienia przeciwko COVID-19. Ludzie czekający na wizytę stoją przed szpitalem godzinami. Ponieważ nic się nie zmienia, wielu z nich skarży się na punkt szczepień do Funduszu.

Po licznych i powtarzających się skargach NFZ we wtorek skierował do szpitala pismo, w którym pisze, że "oczekuje natychmiastowej poprawy organizacji funkcjonowania punktu szczepień". Dodaje też, że "w przypadku kolejnych nieprawidłowości będzie zmuszony rozważyć zakończenie współpracy". Bałaganu mają dość pacjenci i personel - pisze Gazeta Wyborcza.

Zawinił system informatyczny

Jak wyjaśnia Lesław Lenartowicz, prezes Centrum Medycznego HCP, 19 kwietnia, kiedy w punkcie panował chaos, w lecznicy zawiesił się system informatyczny. To spowodowało utrudnienia z rejestracją pacjentów. Po usunięciu usterki szpital wysłał dodatkowy zespół do szczepień, dzięki czemu już w dwie godziny udało się rozładować kolejkę.

Kolejne problemy miały być związane z trzykrotnym opóźnieniami w dostawach szczepionek do punktu szczepień. Jak podkreśla prezes Lenartowicz, czasowe problemy, nie oznaczają jednak, że placówka sobie nie radzi ze szczepieniami.

Pacjenci uważają jednak, że ewidentnie szpital nie radzi sobie z ruchem chorych. Nie mają jednak pretensji do personelu medycznego, który jest bardzo miły. Niestety interwencje NFZ nie dały żadnych rezultatów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum