Puławy: jedyne hospicjum stacjonarne bez kontraktu z NFZ

Autor: JJ, Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2009 12:51

NFZ odmówił podpisania na 2010 rok umowy z jedynym stacjonarnym hospicjum w Puławach.

Placówka jednak nie zamierza zostawić chorych bez opieki. Zdaniem Justyny Walecz-Mejewskiej, prezes Puławskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum prowadzącego placówkę, byłoby to niemoralne, aby nowo wybudowany, kompletnie wyposażony budynek hospicjum tak długo świecił pustkami. Dlatego mimo braku kontraktu z Funduszem, hospicjum od 1 stycznia będzie przyjmować pacjentów.

Na działalność hospicjum chce przeznaczyć pieniądze zebrane z tzw. 1 procentu i kwest organizowanych w ciągu roku. By funkcjonować potrzebuje 100 tysięcy złotych miesięcznie.

– Środków, które mamy, wystarczy nam zaledwie na 2-3 miesiące. Jeśli do tego czasu NFZ nie ogłosi dla nas konkursu ofert, to koszty leczenia chorych pokryjemy zaciągając kredyty – informuje Walecz-Majewska.

Hospicjum pół roku czekało na podpisanie umowy. Fundusz tłumaczył, że nie ma pieniędzy, ale za kilka miesięcy środki się znajdą i placówka będzie mogła liczyć na kontrakt.

– W tej chwili aneksujemy kontrakty ze świadczeniodawcami. Nie zajmujemy się w tej chwili z rozpisywaniem nowych konkursów, ale nie wykluczamy, że na początku roku taki konkurs rozpiszemy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Karol Ługowski, rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ w Lublinie.

Na budowę nowej siedziby hospicjum w Puławach, w którym mieści się 16 łóżek dla osób chorych na nowotwory, wydano 1,8 mln zł. Pieniądze pochodziły ze zbiórek prowadzonych przez hospicjum oraz dotacji władz Puław i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Na pytanie czy w ten sposób nie marnuje się pieniędzy samorządowych i zaangażowania wielu ludzi, dzięki którym powstało hospicjum, rzecznik Funduszu stwierdza:

– Doceniamy to, jednak podpisanie nowych kontraktów będzie zależeć od środków finansowych jakie dostaniemy do dyspozycji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum