Puck: studenci medycyny po raz 12. wezmą udział w Areopagu Etycznym

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2019 07:30

Już po raz 12. studenci medycyny spotkają się na Pomorzu, aby wraz z ekspertami Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio zdobywać wiedzę z zakresu komunikacji na linii lekarz-pacjent. Warsztaty pod hasłem Areopag Etyczny odbędą się w Pucku w dniach 25 sierpnia - 1 września 2019 r.

Puck: studenci medycyny po raz 12. wezmą udział w Areopagu Etycznym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomysłodawcami szkoleń z komunikacji i etyki dla studentów medycyny pod nazwą Areopag Etyczny byli Ks. Jan Kaczkowski - założyciel Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio oraz jego przyjaciel, Piotr Szeląg.

Areopag Etyczny to metoda szkolenia studentów medycyny z zakresu komunikacji lekarz-pacjent. Studenci uczą się przede wszystkim mówić pacjentom i ich bliskim rzeczy trudne, często te najtrudniejsze o niepomyślnym rokowaniu czy zbliżającej się śmierci. Metoda składa się z wiedzy teoretycznej, którą prezentują eksperci z dziedziny medycyny paliatywnej oraz warsztatów z komunikacji prowadzonych przez doświadczonych psychologów i profesjonalnych aktorów. Całość uzupełniona jest spotkaniami z praktykami z Puckiego Hospicjum. Prawdziwe historie chorych są poddawane głębokiej analizie, wspólnie omawiane i komentowane przez studentów i specjalistów.

Tegoroczna edycja uzupełniona będzie o treści oraz wnioski wynikające z Raportu o dobrym umieraniu, powstałego równolegle do kampanii społecznej ''Ostatnie Chwile Szczęścia'', której celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej dobrego umierania oraz rozpoczęcie ogólnopolskiej dyskusji na ten temat. Kampania ''Ostatnie Chwile Szczęścia'' ma na celu pokazanie, że umieranie to etap życia, tak samo ważny jak każdy inny. W tym etapie ogromne znaczenie ma nasza uważność na potrzeby osób w ostatniej drodze życia, okazanie szacunku i zapewnienie godności osobom umierającym.

- Z wielką nadzieją wpisujemy tegoroczne warsztaty Areopagu Etycznego w dyskusję o dobrym umieraniu, szczególnie dostrzegając szansę na edukację młodych, dopiero wchodzących w zawód lekarzy, od których w przyszłości będzie zależał sposób i efekty wspierającej, dobrej komunikacji ze swoimi pacjentami w tym najtrudniejszym momencie - mówi Anna Jochim-Labuda, dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Pio.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze