Puck: popłynęli po zdrowie mężczyzn

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2013 13:06

Regaty z cyklu Pucharu Polski w Pucku w tym roku wyjątkowo i po raz pierwszy w historii organizowane były w szczytnym celu. Ich zadaniem, oprócz wyłonienia zwycięzców, było propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród mężczyzn powyżej 45. roku życia, zgodnie z założeniami kampanii "Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!"

Puck: popłynęli po zdrowie mężczyzn
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W regatach, które odbyły się w dniach 23-25 sierpnia wzięli udział mastersi, czyli żeglarze, którzy mimo dojrzałego wieku kochają sport i nie zamierzają porzucać swojej pasji.

Brak aktywności fizycznej to jeden z najważniejszych czynników behawioralnych mających wpływ na wzrost poziomu ryzyka wystąpienia nowotworu złośliwego nerki oraz prostaty. Aktywność fizyczna, w zależności od jej rodzaju oraz intensywności, może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania od 16% do 23% w przypadku raka nerki oraz o ok. 10 do 20% jeżeli chodzi o raka prostaty.

- Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna to czynniki, które odgrywają ogromną rolę w profilaktyce nowotworów układu moczowo-płciowego. Zdrowy, dorosły mężczyzna powinien uprawiać sport co najmniej 30 minut dziennie. Dobrym wyborem będą aktywności o średnim natężeniu wysiłku, takie jak spacer, bieganie czy jazda na rowerze - mówi dr Jakub Żołnierek onkolog z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Żeglarze ze Stowarzyszenia Polish Masters Team, pomimo dojrzałego wieku, doceniają ogromne znaczenie aktywności fizycznej w swoim życiu. Sport, który jest jednocześnie ich pasją uprawiają systematycznie i z ogromnym zapałem. Podczas regat w ramach Pucharu Polski w Pucku wzięli udział zarówno w zawodach Euro Masters Series, jak i w Mistrzostwach Polski Laser Masters.

- Staramy się, aby nasze działania edukacyjne skierowane do mężczyzn powyżej 45. roku życia dotarły przede wszystkim do tych, którzy o zdrowotnej roli sportu z jakiejś przyczyny zapomnieli. Naszym celem jest uświadomienie im, że ruch jest istotny w każdym wieku. Taka inicjatywa jak te zawody to doskonała okazja do propagowania misji kampanii "Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!" - mówi Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Psychoonkologii Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Puchar Polski w Pucku - Euro Masters Series i Mistrzostwa Polski Laser Masters zdobył Maciej Grabowski - trzykrotny olimpijczyk i Mistrz Polski. Dodatkowo została przyznana nagroda specjalna Projektu M45+ dla mastersa - Mirosława Zemke za prowadzenie zdrowego stylu życia i propagowanie aktywności fizycznej.

M45+ "Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!" to pierwszy projekt edukacyjny skierowany do mężczyzn mający na celu podniesienie świadomości ryzyka zachorowania na nowotwory układu moczowo-płciowego, a w efekcie prowadzący do ograniczenia zachorowalności i umieralności z powodu tych chorób.

Projekt koncentruje się na upowszechnianiu wiedzy na temat podstawowych objawów chorób uro-onkologicznych oraz znaczenia profilaktyki zdrowego stylu życia. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło realizację kampanii społecznej w mediach w dniu 1 lipca 2012 roku. Projekt będzie realizowany do końca 2013 roku. Partnerem projektu jest Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze