Ptasia grypa znowu groźna; w Wietnamie

Autor: PAP, AK/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2009 12:19

Pięcioletnia dziewczynka zachorowała w Wietnamie na ptasią grypę - podano we wtorek w Hanoi. Jest to pierwszy od miesięcy przypadek ptasiej grypy u ludzi w Wietnamie, gdzie na początku ubiegłego roku wirus tej choroby zabił co najmniej pięć osób.

Dziewczynka została hospitalizowana w ubiegłym tygodniu a w sobotę potwierdzono, iż chorobę spowodował groźny wirus H5N1. Dziecko pochodzi z prowincji Thanh Hoa. Zaraziło się ptasią grypą prawdopodobnie w wyniku spożycia mięsa drobiu.

W grudniu po wielu miesiącach przerwy wirus ptasiej grypy ponownie pojawił się na fermach drobiowych na północy Wietnamu. Na świecie na ptasią grypę od 2003 roku zachorowało 391 ludzi - 247 z nich zmarło.

Naukowcy uważają, że szczepiąc się przeciwko grypie zmniejszymy ryzyko pandemii ptasiej grypy. Szczepienia są bardzo ważne ponieważ, żeby doszło do zmutowania wirusa ptasiej grypy musi nastąpić wymiana materiału genetycznego pomiędzy wirusem „ludzkiej“ i ptasiej grypy.

Zapobieganie zarażeniu się ptasią grypą polega nie tyle na niespożywaniu drobiu, ile na zachowaniu higieny przy jego obróbce oraz spożywaniu go po przetworzeniu termicznym. Wirus ten jest też wrażliwy na działanie detergentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum