Ptasia grypa: unikać dotykania martwych i chorych ptaków

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 15:22

Po tym, gdy w Rosji zanotowano pierwszy na świecie przypadek przeniesienia się wirusa ptasiej grypy H5N8 na ludzi, niemiecka minister rolnictwa wezwała do zgłaszania chorych i padłych ptaków do miejscowych urzędów weterynarii.

Ptasia grypa: unikać dotykania martwych i chorych ptaków
Trzeba unikać dotykania martwych i chorych ptaków. Lukas Plewnia/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Resort ostrzegł, by unikać dotykania martwych i chorych ptaków. Jeżeli jednak do tego dojdzie, trzeba natychmiast zdezynfekować ręce.

Według informacji podanych przez Ministerstwo Rolnictwa, w Niemczech stwierdzono do tej pory 625 przypadków zachorowań na ptasią grypę wśród ptaków żyjących na wolności i 65 przypadków wśród ptaków hodowlanych. Nie ma na razie żadnych informacji o przeniesieniu się wirusa H5N8 na ludzi.

W sobotę (20 lutego) media poinformowały, że w Rosji najprawdopodobniej doszło do pierwszego na świecie przeniesienia się wirusa H5N8 na ludzi. Władze rosyjskie poinformowały o tym Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Do tej pory zakładano, że ptasia grypa nie zagraża ludziom, ale istnieją także różne odmiany wirusa ptasiej grypy, a wśród nich wirus H5N1, który może spowodować u ludzi ciężką chorobę. W jego przypadku śmiertelność wśród ludzi wynosi prawie 60 procent.

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum