Ptasia grypa u ludzi. Nowy wirus pokonał barierę między gatunkami

Autor: Onet.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2021 16:32

Naukowcy z jednego z rosyjskich laboratoriów wyizolowali od ludzi materiał genetyczny wysoce zakaźnego szczepu ptasiej grypy. Nigdy wcześniej nie odnotowano takiego przypadku.

Ptasia grypa u ludzi. Nowy wirus pokonał barierę między gatunkami
O przypadkach z Rosji została już poinformowana WHO Fot. Archiwum

Jak powiedziała Anna Popova z rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Opieki Społecznej, informacje o pierwszym na świecie zdarzeniu przeniesienia ptasiej grypy (H5N8) na człowieka zostały już przesłane do Światowej Organizacji Zdrowia - podał Onet.pl

Zaznaczyła, że nowy wirus może być przekazywany pomiędzy ptakiem i człowiekiem, pokonał barierę międzygatunkową.

Popova poinformowała, że naukowcy z jednego z rosyjskich laboratoriów wyizolowali materiał genetyczny szczepu od siedmiu pracowników fermy drobiu w południowej Rosji. Szefowa rosyjskiej agencji dodała, że "pracownicy nie ponieśli żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych".

Jak mówiła Popova, wirus nie uzyskał jeszcze zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka, co daje światu czas na przygotowanie się na możliwe mutacje.

GIS informował wcześniej, że analizy genetyczne wirusa wskazują, iż wirus nadal jest głównie wirusem ptasim, bez szczególnego powinowactwa do człowieka. Jednak ze względu na to, że wirus należy do grupy wirusów H5Nx i jest genetycznie spokrewniony z wirusami H5N1 i H5N6, które były przyczyną zachorowań u ludzi, nie można wykluczyć możliwości zakażenia człowieka również i tym wirusem.

Dlatego, jak zalecała inspekcja sanitarna, osoby mające bezpośredni kontakt z ptactwem i produktami pochodzącymi od ptactwa (np. myśliwi, rolnicy, lekarze weterynarii, pracownicy farm, miejsc uboju i obróbki mięsa drobiowego) powinny zachować szczególną ostrożność (zgodnie z zaleceniami dotyczącymi grypy ptaków typu A/H5N1) i stosować właściwe środki ochrony osobistej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony układu oddechowego.

Ponadto zaleca się, aby osoby pracujące na fermach, w których wystąpiły przypadki zakażeń u ptaków lub mające bezpośredni kontakt z zakażonym ptactwem dzikim, prowadziły monitoring stanu swojego zdrowia przez 10 dni pod kątem wystąpienia objawów zakażenia.

Wiele krajów członkowskich UE rekomenduje osobom narażonym na kontakt z drobiem szczepienia przeciwko grypie sezonowej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze